Ayetel Kürsi Duası Öylesine Derin Sırlarla Dolu ki…

Ayetel Kürsi Duası ve Birbirinden Derin Hikmetleri

Ayetel Kürsi, Bakara Suresinin 255. ayetidir. Medine’de indirilmiştir. Koruyucu özelliği bulunan ayet namazlardan sonraki tesbihatta okunur. Allah’ın varlığı ve birliğine dair en büyük ayet Ayetel Kürsi duası olup Hz. Muhammed’e (sav) gece indirilmiştir.

Cebrail’in (as) gece getirdiği ayetleri yazması için Hz. Muhammed (sav), Hz. Zeyd’i (ra) çağırmıştır. Çok büyük bir duadır. Bundan dolayı Hz. Muhammed (sav) üzüldüğü ve kederlendiği zamanlar ayetin baş kısmını okurmuş. Bazı alimlere göre Ayetel Kürsi, İsmi Azam’dır.

Ayetel Kürsi Şöyle Okunur:

“Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.”

Meali ise Şöyledir:

Ayetel Kürsi Duası Faydaları

Ayetel Kürsi’de Allah’ın birçok adı geçmektedir. Ayette geçtiği kadar esmanın başka hiçbir ayette geçmediği ifade edilmektedir. Gizli ve açık olmak üzere ayette toplam 17 yerde Allahu Teala’nın adı geçmektedir.

  • Allah’ın (cc) yüceliğini ve büyüklüğünü anlatan Ayetel Kürsi duası, okuyanı bütün kötülüklerden ve belalardan muhafaza eder. Bundan dolayı ayet herkes tarafından mutlaka bilinmeli ve ezberinde olmayanlar tarafından ezberlenmelidir.

Ayette, Allah’ın izni olmadan hiçbir şeyin olamayacağı anlatılır. Bundan dolayı yatmadan, yolculuğa çıkmadan ve her türlü durumda bela ve musibetlerden korunmak için okunabilir.

İlgili Yazı: Başarı Duası

Ayetel Kürsi Hangi Sürelerle Birlikte Okunur?

Ayet olmasından dolayı namaz içerisinde Fatiha’dan sonra okunabilir. Namaz bittikten sonra tesbihten önce de okunur. Ayetel Kürsi duasının, İhlas, Felak ve Nas Sureleri ile birlikte okunmasının daha iyi olduğu ifade edilmektedir.

Ayetel Kürsi Duası Faziletleri

Ayetel Kürsi’nin bildiğimiz ve bilmediğimiz çok fazla fazileti ve faydası vardır. Allah’ın birliği ile ilgili olması zaten ayetin değerini ve faziletini artırmaktadır. Aytel Kürsi duası faziletleri arasında;

  • Okunan eve şeytan giremez, büyü yapılsa bile tutmaz.
  • Sürekli Ayetel Kürsi okumayı adet edinen kişi dünya ve ahirete büyük makamlara erişir.
  • Nimete 313 defa okunur ve her okuyuşta üflenirse o nimet artar bereketlenir. 313 sayısının Ayetel Kürsi’nin hatim sayısı olduğu bildirilmektedir.
  • Okumaya devam eden kişinin geçmişteki günahları affedilir, Allah o kişiye hayır kapıları açar.
  • 7 defa okunmalıdır. Okunan her bir Ayetel Kürsi, sağa, sola, yukarı, aşağı, öne, arkaya olmak üzere kendini çevreleyecek şekilde üflenir. Son kalan bir ayet okunup içe çekilerek yutulur. Böylece okuyana hiçbir kötülük isabet etmez.

Cesaretinin Artmasını İsteyen İnsanlar da Ayetel Kürsi Duası Okumalıdır

Hayatta olup yaşayanlara fayda sağladığı gibi Ayetel Kürsi duası kabirde bulunanlara da faydalıdır. Kabir ehli için okunduğunda kabirde bulunan kişinin kabri genişler, makamı yükselir, okuyana sevap kazandırır.

Dünyadaki her türlü saldırıya karşı cesaretinin artmasını isteyenler 313 defa Ayetel Kürsi’yi okumalıdır. 313 defa okuyan şahsın, diğer insanlar arasındaki itibari, sevgi ve saygısı artar. 201 defa okuyanın ise dünya ve ahiretle ilgili hiçbir isteği geri çevrilmez.  Gece yatmadan okuyup kendine ve evine üfleyen kişi hem kendini hem evini koruma altına almış olur.

Bereket için Ayetel Kürsi Duası Okunur?

Evin ve nimetlerin bereketinin artması için;

  • Buğday, arpa, pirinç gibi yiyeceklere 313 defa Ayetel Kürsi okunup her defasında üflenirse hanenin ve nimetlerin bereketi artar.
  • Her gün okumayı adet haline getiren kişinin geçmiş günahları bağışlandığı gibi okuyan kişi ayrıca zikir sevabı da kazanır. Bu bireyin günahları azaldığı gibi sevapları bereketlenir.

Ayetel Kürsi Duası Dileklerin Olmasına Vesiledir

17 mim ve 17 vav hafinin bulunduğu Ayetel Kürsi duası ile dua edenin istekleri kabul olur. Arzu ve isteklerin olması için bir vesile olan ayet devamlı surette okunmalıdır.

  • Devamlı okumayı adet haline getiren kişiler hayatları boyunca duanın faydasını ve faziletini görür. Hastalığı bulunan ve şifa arayan kişi de Ayetel Kürsi duasını okumalıdır.

Hasta olan kişi Bakara Suresinin ilk 4 ayetini, Ayetel Kürsi’yi, Ayetel Kürsi’den sonraki 2 ayeti ve Bakara Suresinin son 5 ayetini okuyan kişi Allah’ın izniyle şifa bulur. Özellikle akılla alakalı sıkıntısı olanlar için özellikle tavsiye edilir.

Şu tavsiyemiz de çok önemli:

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*