Baş Ağrısı İçin Dualar 2 Farklı Hadisle Okunan Etkili Niyazlar

Baş ağrısı için okunan duaların faziletleri nelerdir?

Baş ağrısı insanların en fazla mustarip oldukları konuların başında gelmektedir. Bu ağrıyı çekmeyenler “abartılı bir sıkıntı” ile karşılaştıklarını zannetmektedir. Ancak baş ağrısı ile mücadele eden kişiler ne kadar zor bir sağlık sorunu ile baş etmek zorunda olduklarını iyi bilmektedir.

Baş ağrısından kurtulmak için müminler yüzyıllardır çeşitli dualara müracaat etmektedir. Bu dualar içinde en etkili olanları ise hiç şüphesiz ki Hz Muhammed’in dilinden söylenmiş olanlardır. Biz de bu yazımızda Peygamber Efendimizin ifade buyurdukları iki önemli şifa duasının sözlerini sizlerle paylaşacağız. Bu şifa duaları hususen baş ağrıları için okunmakta ve Allah’ın izniyle çok olumlu neticeler elde edilmektedir.

Baş ağrısı için okunan duaların sözlerine geçmeden önce baş ağrısı ile ilgili birkaç önemli noktaya değinmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Baş ağrıları çok farklı sağlık sorunlarının habercisi olabilir?

Baş ağrıları ile ilgili araştırma yapan uzmanlar baş bölgesinin tek başına kolay kolay ağrı yapma özelliği göstermediğini ifade etmektedir. Yani baş ağrılarının büyük bir kısmı aslında başka bir sebepten ötürü ortaya çıkmaktadır. Baş ağrısı sadece uyarıcı mahiyette bir belirti olup farklı sağlık sorunlarının işareti sayılmaktadır.

İşte bu sebeple baş ağrısı şikâyeti olan kişilerin detaylı bir sağlık kontrolünden geçmeleri büyük önem arz etmektedir. 

Baş ağrısı niçin ortaya çıkar?

Baş ağrılarının en büyük sebebi uzmanlar tarafından stres olarak ifade edilmiştir. Huzursuz ruh hali, endişelenme, yoğun iş temposu, özel hayattaki sorunlar ve özgüven eksikliği gibi durumlar baş ağrısına neden olmaktadır. Burada sıralanan sebepler daha çok günlük yaşam tarzı ve psikolojik yapı ile alakalıdır. Bu sebeple hayat tarzının ve bakış açısının değiştirilmesi ile kısa sürede baş ağrıları da ortadan kalkmaktadır.

Ancak yaşam tarzı dışında baş ağrısının farklı sebepleri de olabilir. Bu konuda en yaygın nedenler uzmanlar tarafından şöyle sıralanmıştır:

 • Uyku problemleri
 • Düşük kan değerine sahip olmak
 • Migren
 • Beyin tümörleri
 • Sinüzit
 • Yanlış beslenme tarzı
 • Gözlerin aşırı yorgun olması
 • Yüksek tansiyon

Sıralanan bu nedenler tıp literatüründeki sebeplerin çok az bir kısmını yansıtmaktadır. Gerçekte ise baş ağrısının yüzlerce farklı sebebi olabilir.

İlginizi Çekebilir: Sakinleşmek İçin Dua

En ciddi baş ağrıları nelerdir?

Uzmanlar şu özellikleri gösteren baş ağrılarının ciddiye alınması gerektiğini ve bu tarz rahatsızlığı bulunan kişilerin vakit kaybetmeden doktora müracaat etmelerinin zorunlu olduğunu belirtmektedir:

 • Ani biçimde ortaya çıkan ve yine ani biçimde kesilen baş ağrıları
 • Herhangi bir çarpma veya yaralanma sonucunda ortaya çıkan ve bir türlü geçmeyen baş ağrıları
 • Nöbetler halinde tekrarlanan ve her seferinde şiddetini biraz daha arttıran baş ağrıları
 • Hızlı yürüyüş veya koşu sonrasında ortaya çıkan şiddetli baş ağrıları
 • Baş ağrısı ile birlikte vücudun bazı bölgelerinde uyuşma olması
 • Sürekli başın tek bir noktasının ağrıması
 • Baş ağrısı olduğu zaman karşı konulamaz uyuma isteği duymak

Eğer söz konusu bu özelliklerden bir ya da birkaçını gösteren bir baş ağrınız mevcut ise uzman bir hekime görünmeniz en isabetli davranış tarzı olacaktır.

Baş ağrısı için okunan iki farklı duanın sözleri ve okunma adabı

Baş ağrısı için 3 defa peş peşe okunan dua

Bu kutsi dua baş ağrısı tutar tutmaz 3 defa peş peşe okunmaktadır. Duanın ezberlenene kadar yazılı bir metin üzerinden okunmasında bir sakınca yoktur. Ancak zaten kısa olan bu duanın ezberlenerek zihne nakşedilmesi daha doğrudur.

Bismillahirrahmanirrahim

Bismillahil kebir neuzu billahil azimi min şerri ırkin naarin ve min şerri harinnar. (amin)

Duanın Türkçe meali

“Büyük Allah’ın adıyla, zonklayan her damarın şeriinden ve cehennem ateşinin şerrinden ulu Allah’a sığınırız.” (Tirmizi, İbn Mace)

Baş ağrısından devamlı şikayetçi olanlara okumaları tavsiye edilen dua

Bazı insanlarda baş ağrısı devamlı olarak görülen bir sağlık sorunu haline gelir. Bu insanlar neredeyse her gün bu şiddetli ağrı ile karşılaşır. Kendilerine ait yöntemler deneseler de kalıcı bir çözüm bulamazlar. İşte bu kişilere Hz Peygamberin bizzat niyaz ettiği şifa duasını okumaları tavsiye edilmektedir. 

Bu tesirli duayı sabah uyandıktan sonra ve gece uyumadan önce okuyan müminler inşallah baş ağrısı illetinden kurtulacaklardır.

Bismillahirrahmanirrahim

“Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yuğadiru sekame.” (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiçbir hastalık kalmasın.” (Buhârî, Müslim, Ebû Dâvud)

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*