Bu 3 Sınav Duası Mucizevi Tesirler Gösteriyor

Sınavdan bir gün önce, sınav sabahı ve sınava girerken okunan dualar

Sınavlar, günümüz eğitim yaşamının en önemli aşamaları olarak müminlerin karşısına devamlı çıkmaktadır. Güzel bir geleceğe kavuşmak için kişinin bu sınavları başarıyla vermesi büyük önem arz etmektedir. Sınavlarda başarılı olmak için uzun süreli ve planlı bir çalışma şarttır.

Ancak sınavlarda başarıya ulaşmak için tek başına yoğun bir çalışma yapmak yeterli değildir. Sınavların kaybedilmesinde çoğu zaman en büyük sebep kişinin manevi dünyasına önem vermemesi ve bu nedenle sınavda başarının kendisine nasip edilmemesidir.

Ne yazık ki günümüz gençleri başarıya ulaşmak için bireysel çabanın yeterli olduğuna inanmakta ve nasiplerin açılması için dua etmeyi ihmal etmektedir. Halbuki hayatta karşımıza çıkan olumlu olumsuz her şey Takdir-i İlahi’nin çizmiş olduğu yol üzerinedir, O’nun buyurdukları dışında bir şeyin gerçekleşme ihtimali yoktur.

İşte bu itibarla sınava giren müminlerin ve yakınlarının sınav dualarını okuma konusunda duyarlı olması büyük önem arz etmektedir. Biz de bu yazımızda şu üç farklı sınav duasının sözlerini paylaşarak bu hususta okurlarımıza bilgi vermeye gayret edeceğiz:

  • Sınavlardan bir gece önce okunması tavsiye edilen dua
  • Sınav sabahı okunması tavsiye edilen dua
  • Sınava girmeden hemen önce okunması tavsiye edilen dua

İfade edilen bu duaların sözlerine ve Türkçe meallerine geçmeden önce dua etme adabı ile ilgili birkaç önemli noktaya değinmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz:

Sınav duası okuyacak müminlerin dikkat etmeleri gereken önemli hususlar

Sınav duaları okunurken mümkün mertebe abdesti olmaya gayret etmek gerekir. Zira bu dualar kutsi sözlere dayanmaktadır ve bu tarz cihazların abdesti biçimde okunması daha faziletli kabul edilmektedir.

Sınav duaları bizzat sınava giren kişi tarafından okunursa daha makbul olur. Ancak buna imkan yoksa kişinin yakınları da bu duayı vekaleten okuyabilir.

Sınav dualarının sözlerini bir defa okumak yeterli kabul edilir. Ancak kişi huşu içinde dua etmek maksadıyla dua sözlerini 3 defa peş peşe de tekrar edebilir.

Sınav duası okuyacak kişilerin dualarının kabulü için içten ve samimi duygularla dua etmeleri büyük önem arz etmektedir. Bu itibarla müminlerin dua sözlerinin yanı sıra Kuran-ı Kerim’den bazı kısa sureler okumaları da büyük önem arz etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Sakinleşmek İçin Dua

Sınavlardan bir gece önce okunması tavsiye edilen dua

Hazreti Muhammed’in dilinden söylenen bir duadır. Bu dua hayırlı geçmesi istenen her işten önce okunabilir. Bu duayı okuyan kişi kendisini daha rahat hisseder ve inşallah karşısına herhangi bir engel çıkmaz.

Sınavlardan bir gece önce bu duayı okuyan müminler daha rahat bir uyku çeker ve ertesi gün sınava çok daha dinç bir kafa ile girme imkanı bulur.

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme hır li vehter li. Vela teklini ala ihtiyari. (amin)

Duanın Türkçe meali

Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma. (Tirmizi)

Sınav sabahı okunması tavsiye edilen dua

Sabah kalktıktan sonra okunması tavsiye edilen bir Kur’an ayetidir. Sınavın kazasız belasız geçmesini temin eder. Kişinin stresten uzak bir şekilde sınavına girip başarılı olmasına vesile olur.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve kur rabbi edhılnı müdhale sıdkıv ve ahricnı muhrace sıdkıv vec’al lı mil ledünke sültanen nesıyra (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

De ki: “Rabbim! (Gireceğim yere) doğruluk ve esenlik içinde girmemi sağla.  (Çıkacağım yerden de) beni doğruluk ve esenlik içinde çıkar. Katından bana yardımcı bir kuvvet ver.” (İsrâ-80)

İlginizi Çekebilir: Dilek Duası

Sınava girmeden hemen önce okunması tavsiye edilen dua

Sınavda girmeden hemen önce okunan bu dua zihin açıcı dua olarak da okunmaktadır. Unutkanlığa engel olan ve hafızanın güçlenmesini sağlayan bir duadır. Sınavlarda heyecanlandığı için başarılı olamayan kişilerde de çok olumlu tesirler gösterir.

Bu kısa duayı sınav esnasında birkaç defa okumak da inşallah çok hayırlı neticeler elde edilmesine vesile olacaktır.

Yukarıdaki sınav dualarını okuyacak müminler dua sözlerini yazılı bir metin üzerinden de okuyabilirler. Ancak sınav sırasında okunan bu duanın ezberlenerek okunması daha doğru olacaktır. Çünkü sınavlarda genellikle adayların yazılı bir belgeye bakmasına izin verilmemektedir. Ancak sınav sırasında okunan dua oldukça kısadır ve birkaç dakika içinde kolayca ezberlenebilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin rahmetine sığınıyorum.”

Sınavlar devam ederken dışarıda bekleyen anne babalar ile diğer yakınlar da çeşitli dualar okuyarak sınavdaki kişiye manevi destekte bulunurlar.

Büyük alimler sınavlarda yakınları bulunan kişilere Yasin, Fetih, Haşr, İhlas ve İnşirah surelerinden bir ya da birkaçını okumalarını tavsiye etmektedir.

Eğitim Yaşamınızda Hayırlara Vesile Olacak Muazzam Bir Eser Tavsiyesi

Başarı Duaları kitabı

Sınav duaları, başarı duaları, nazar duaları, iç sıkıntısını gideren dualar, unutkanlıktan kurtulma duaları gibi eğitim hayatınızda hayırlara vesile olacak tüm etkili duaları bir arada bulabileceğiniz Başarı Duaları adlı eseri mutlaka okumalı ve yakınlarınıza okutmalısınız.

Başarı duaları kitabını hemen indirip okumak için tıklayınız

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*