Doğumda Okunacak Dualar Şifaya ve Hayırlara Vesile Olur

Doğumun rahat ve hayırlı geçmesi için okunan dua

Gebe kadınların gebeliğin son dönemlerinde Abese suresinin 18,19, 20, 21, 22. ayeti kerimelerini dua hükmünde okumaları tavsiye edilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Min eyyi şey’in halekahu. Min nutfetin halekahu fekadderehu. Summessebiyle yesserehu. Summe ematehu feakberehu. Summe iza şea enşerehu. (âmin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Allah onu hangi şeyden yarattı? Az bir sudan (meniden). Onu yarattı ve ona ölçülü bir şekil verdi. Sonra ona yolu kolaylaştırdı. Sonra onu öldürdü ve kabre koydu. Sonra, dilediği vakit onu diriltir.” (Abese-18, 19, 20, 21, 22)

Kısa doğum duası

Doğum çok yaklaştığında kadının nispeten uzun olan yukarıdaki duayı okuması zor olmaktadır. Büyük alimler bu durumda sadece Abese suresinin 20. ayeti kerimesinin de dua hükmünde okunabileceğini ifade etmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Summessebiyle yesserehu. (âmin)

Duanın Türkçe karşılığı

Sonra ona yolu kolaylaştırdı. (Abese-20)

Doğum sancılarının hafiflemesine vesile olan dua

Doğum sancıları çeken kadınlar Meryem suresinin 24. ayeti kerimesini okurlarsa inşallah daha kolay bir doğum gerçekleşecektir. Bu duayı doğum yapan kadının yakınları da vekaleten okuyabilir.

Bismillahirrahmanirrahim

Fe nadaha min tahtiha ella tahzenı kad ceale rabbüki tahteki seriyya (âmin)

Duanın Türkçe meali

Melek, Meryem’e, aşağı tarafından şöyle seslendi. “Sakın üzülme, Rabbin alt tarafında bir ırmak akıttı.” (Meryem-24)

Doğumdan korkan ve bu nedenle vesveseye kapılan kadınlara okumaları tavsiye edilen dua

Hamilelik sürecinde bazı kadınlarda doğum konusunda çeşitli korku ve vesveseler görülebilir. Bu korkular kadının ruhsal yapısını olumsuz etkilediği gibi onun doğumu sağlıklı biçimde gerçekleştirmesine de engel olabilir. Bu tür korkuları olan kadınlara büyük alimler sıkça İnşirah suresini okumalarını tavsiye etmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab. (âmin)

Duanın Türkçe meali

“(Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi? Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı? Senin şânını yükseltmedik mi? Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabbine yönel ve yalvar.” (İnşirah suresinin tamamı)

Doğumun gerçekleşmesini bekleyen aile efradının (bireylerinin) okuyacakları dua

Doğum sırasında doğumun gerçekleşmesini bekleyen aile fertlerinde büyük bir sabırsızlık görülmektedir. Hatta dışarıda bekleyenler doğum yapan kadından bile daha heyecanlıdır. Bu son derece doğal bir durumdur.

Büyük alimler doğumun gerçekleşmesini bekleyen kişilerin Araf suresinin 54. ayeti kerimesini okumasını tavsiye etmektedir. Bu ayet hem bekleyen kişilerin rahatlamasını sağlayacak hem de doğumun kolay geçmesine vesile olacaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

“İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın.” (âmin)

Duanın Türkçe meali

“Şüphesiz sizin Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan ve Arş’a kurulan, geceyi, kendisini durmadan takip eden gündüze katan, güneşi, ayı ve bütün yıldızları da buyruğuna tabi olarak yaratan Allah’tır. Dikkat edin, yaratmak da, emretmek de yalnız O’na mahsustur. Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın şanı yücedir.” (Araf-54)

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Okunacak Dualar 3 Muazzam Etkili Niyaz

Hamilelik sürecinde okunması tavsiye edilen dualar

Hamilelik dönemi uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte anne adaylarının sağlıklarına dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Doktor gözetiminde hamilelik sürecini tamamlamak ve tüm kontrollerini vaktinde yapmak büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde anne adayı beslenmesine, egzersiz yapmaya ve moralini yüksek tutmaya da özen göstermelidir.

Ayrıca hamilelik döneminde anne adayı devamlı dualar okuyarak manevi dünyasını zengin kılmalıdır. Bu davranış tarzı hem kendisi hem de doğacak çocuğu için inşallah daha hayırlı olacaktır. Hamilelik sürecinde gebe kadının fırsat buldukça Tevbe suresinin 129. ayeti kerimesini okuması tavsiye edilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Fe in tevellev fe kul hasbiyallahü la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azıym (âmin)

Duanın Türkçe meali

Eğer yüz çevirirlerse de ki: “Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim. O, yüce Arş’ın sahibidir.” (Tevbe-129)

Doğumdan sonra hangi dualar okunmalıdır?

Büyük alimler doğumdan sonra nazar da dahil olmak üzere her türlü şerden hem doğum yapan annenin hem de bebeğinin korunması gerektiğini beyan etmektedir. Bu hususta Felak ve Nas surelerinin sıkça okunması inşallah çok faydalı olacaktır. Bu sureler doğumdan sonra görülen korku ve vesvese hallerinin de ortadan kalkmasında inşallah etkili olacaktır.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*