En Hayırlı Dua Hangisidir Nasıl Yapılır Neler Yaşandı?

İnsanlar Niçin En Hayırlı Duaya Yönelirler?

En hayırlı dua ile hayatınıza güzel bir yön vermek istiyorsanız bu detayları dikkatlice okuyun:

Modern yaşayışın içinde insanlar engeller, problemler, sıkıntılar, sorunlar yaşamaktadır. İnsanlar bunlarla karşılaştığında, kendilerine onları ayakta tutacak manevi bir güç olması açısından duaya yönelirler.

  • Dua etmek tüm dinlerde karşılaştığımız ortak ibadet metodudur. İlahi olan dinler dua ve ibadetleri bir sorumluluk, bir görev olarak bildirmişlerdir. Öte taraftan insanlar da en hayırlı dua etmek için istek duyduğunda, onların içinde umut da baş gösterir. Hem dua ederken hem sonrasında, kendilerini iyi ve güvende hissederler.

Kişi, en hayırlı dua ile Allah’ın varlığını, birliğini, yüceliğini, üstünlüğünü kabul eder; O’nun önünde acizliğinin farkındadır, O’na yalvarır, niyaz eder, dileklerini arz eder. İnsan dua ederek Allah tarafından bilinmek, fark edilmek, işitilmek isteğindedir; ayrıca bu yolla O’na saygısını ve sevgisini ifade eder. Kişilerin hayatında en hayırlı dua çok önemli bir yere sahiptir ve böyle olmaya devam edecektir.

Bir rivayete göre en hayırlı dua şudur ve günde 7 kez okunmalıdır:

“Ennî messeniyed durru ve ente erhamur râhimîn.”

Başka bir rivayete göreyse en güzel ve hayırlı dua şudur ve her seher vaktinde 3 defa telaffuz edilmelidir:

“Rabbenâ vesi’te kulle şey’in rahmeten ve ilmen fagfir lillezîne tâbû vettebeû sebîleke ve kıhim azâbel cahîm. Rabbenâ ve edhilhum cennâti adninilletî vaadtehum ve men salaha min âbâihim ve ezvâcihim ve zurriyyâtihim inneke entel azîzul hakîm.”

Fakat bu duaları, aşağıdaki detaylar eşliğinde tatbik etmeniz gerekir, bu nedenle okumaya devam edin:

Psikoloji ve En Hayırlı Dua

Her insanın birbirine göre değişkenlik gösteren güçlü, zayıf vb. yönleri vardır. İnsanlar ruh sağlıkları açısından da başkalık göstermektedir. Stresi, ruhsal baskıları ve sorunları karşılama güçleri de farklılık taşır. İnsanlar sorunlarla baş etmeye çalışırlarken, en hayırlı duaya sarılıp Allah’a içtenlikle ibadet edebilirler.

Aşırı stres halinin, sosyal, ailevi ve dini yoksunlukları olan kişilerde psikolojik dayanıklılığı düşürdüğü gözlemlenmektedir. Nitekim stres, kaygı, depresyon gibi ruhsal sorunların minimize edilmesinde veya nötr hale gelmesinde, dua ve ibadetlerin olumlu rolü kanıtlanmıştır. Ruhsal rahatlama ve huzura erme konusunda dua etmenin katkısı çok büyüktür.

İlgili Yazı: Cuma Duası Yaptım Herkesi Şaşırtan Gelişmeler Yaşadım

İnsan ve Yüce Allah Arasında En Hayırlı Dua

Yalnız ve yardım almadan yaşayan insan için dua; kendisini duyacak, ona yardım elini uzatacak bir varlıkla iletişim kurarak O’na sığınmasıdır; bu sayede kendini yalnız hissetmekten kurtulmasıdır. Sıkıntıları, sorunları varsa dua sayesinde, baş etmek için güç bulur.

Dualar;

  • Uygulama şekli yönünden; hali, fiili, sözlü
  • İçerik yönünden; istek-dilek, tapınma ve övgü, şefaat, şükür, tefekkür, bağışlanma ve itiraf

duaları olarak gruplandırılır.

İnsan yalan söylemesinin mümkün olmadığını bildiği, büyük bir aşkla, inançla bağlı olduğu Allah’a başkaları ile paylaşmadığı şeyleri söyler, kalbinden geçirir; O’nun duyduğunu, bildiğini bilir.

İnsan en hayırlı dua ile Allah’a ulaştıktan, O’na kalbini, ruhunu açtıktan sonra, duasının kabul olmasını bekler, diler; olmadığı takdirde ise hayal kırıklığı da yaşayabilmektedir. Ancak bunu yaşayan insan sayısı azdır, çünkü çoğu insan Allah’ın kulları için en hayırlısını vereceğini ve olduracağını bilir.

En Hayırlı Dua Nasıl Yapılmalıdır?

Dua, insanın ilahi alın yazısına bağlı olarak Allah ile arasındaki hususi ilişkidir. İnsan dua ederken, Yüce Allah’ın nuruyla aydınlandığını hisseder; ruhsal ve zihinsel yoğunlaşma yaşar. Allah’ın karşısındaki acizliğini bilir, gereksinimlerini, dileklerini O’na dua ile arz eder. İnsanın dua ederek yaşadığı, hissettiği ruhani haz fazladır.

  • Dua etmek sadece dini inanışları olan insanlar için değil, inancı olmayan ya da sadece bilimsel bakış açısını benimseyenler için de geçerli olmaktadır. Tarih boyunca, tüm ilahi ya da ilahi olmayan dinlerde insanların çeşitli şekillerde dua ettikleri görülmektedir.

Tüm ilahi dinlerde dua, Yaratan, Tanrı, Allah tarafından buyrulmuştur ve ilahi din için duanın önemi büyüktür. Dua, insan ile Yaratan, Tanrı, Allah arasında konuşma yoludur, iletişim kurma şeklidir; makbulü süreklilik ve samimilik gerektirir.

Duanın insanın kişiliği üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. İnsanı terbiye etmektedir, olgunluğa erdirmektedir. Dua ile insan, Allah’ın ruhu ile benliğini doldurmak için çabalar. Aklının ve ruhunun, kötü emeller ve isteklerle dolmasının önüne geçer. Dua insanın yönünü iyiliğe döndürür. İnsan kendi şuurunun özüne inme fırsatı bulur, kendini keşfeder.  Karakteri ve ahlaki gelişimi, dua sayesinde olumlu yol kat eder, bu anlamda yukarıya almış bulunduğunuz en hayırlı dualar ile siz de hayatınızı güzelleştirip iyilik ve hayra ulaşın.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*