Eski Sevgili Nasıl Unutulur, Birbirinden İlginç Detaylar

Eski Sevgili Nasıl Unutulur, Herkesin Bilmesi Gereken Ayrıntılar

Bu ayrıntılar, hakikaten sizde ufuk açacak, bu sayede içinde bulunduğunuz aşk acısı geride kalacak diye düşünüyorum, bu nedenle dikkatlice okursanız, yaranıza merhem olacak birçok detay bulacağınızı rahatça söyleyebilirim.

Bugün, eski sevgili nasıl unutulur, şeklinde bir arama yaptım Google’da. Karşıma çıkan yazılar ve arama motorunun en altındaki diğer sonuçlar “Eski sevgili nasıl unutulur?” sorusunun çok da makul bir cevabı olmadığı izlenimini uyandırdı bende. İsterseniz çıkan sonuçlara beraber bakalım:

“eski sevgili nasıl geri döner, eski sevgili nasıl geri kazanılır, eski sevgiliyi unutmak, eski sevgili nasıl unutulur uzman tv, eski sevgili nasıl unutulur nedir, eski sevgili unutulur mu, eski sevgili sendromu, eski sevgiliyi silmek”

Bu sonuçlara bakınca insanların eski sevgiliyi unutmak adına neler yaptıklarını ve eski sevgiliyi unutamamaktan kaynaklanan derin bir acıyı, daima yüreklerinde taşıdıklarını görmek mümkün. Zaten bir insan, eski sevgili nasıl unutulur, şeklinde bir soru soruyorsa veya bu sorunun cevabını internetten arıyorsa, onun eski sevgilisini unutamadığı için acı çektiğini derhal anlarız. Malum, sorular tatmin olmak için sorulur. Bir soru sorduğumuzda cevabını alıp rahatlamak isteriz. Hele ki konu eski sevgili olunca, bu soru, çok daha fazla anlam kazanır ve bu soruya makul bir yanıt bulmak, yaşamımızın geri kalanında huzurlu bir ömür geçirmenin önünü açar. Peki, gerçekten eski sevgili nasıl unutulur, sorusunun tatminkâr bir cevabı var mıdır?

  • Bu soruya, arama sonuçları içinde çıkan “eski sevgili unutulur mu” ve “eski sevgili sendromu” sonuçlarından hareketle bir yanıt bulabiliriz. Evet, unutulur; şayet yeni yaşadıklarınız ve yeni hayatınız, eski sevgili ile yaşanmışlığınıza hiçbir şekilde gönderme yapmayacak ve onu hiçbir surette hatırlatmayacaksa, tabi ki unutulur.

Yani açtığınız yeni sayfada, eski sevgiliye dair hiçbir iz kalmayacak. Peki, bu mümkün mü? Asla! Buna mümkün demek, eşyanın tabiatına aykırıdır. Bir insanın geçmişe dair tüm tatlı hatıralarını silip sadece geleceğe odaklanması, evet, kelimenin tam anlamıyla eşyanın tabiatına aykırıdır, imkânsız bir olaydır. Çünkü eski sevgilinin ayak izleri, toprağınızın her karışında hüküm sürmeye devam ediyor. O sultan, artık sizin gönül ülkenizde tahtını kurumuş, ilânihaye saltanatını sürdürecektir.

Bakın şair (Arif Nihat Asya) bu durumu ne kadar güzel dile getiriyor:

“Bir bir çözülür lügaz, muamma,

Lakin bu ne ukdedir bilinmez.

Her şey silinir de toprağımdan,

Leyla’m, ayak izlerin silinmez.”

Şiirin anlamını, konumuza adapte etmeye çalışalım: Lügaz ve muamma, eski edebiyatımızda kullanılan bir tür bilmecedir. Bu bilmeceler, keskin ve derin bir zekânın ürünüydü ve lügazla muammaların cevabını bulmak gerçekten yetenek ve zekâ gerektirirdi. Şair, buna rağmen muammaların da lügazların da bir bir çözüldüğünü; ama bir “ukde”nin çözülmek şöyle dursun bir türlü anlaşılamadığını, bilinemediğini dile getiriyor ilk iki dizede. Acaba o “ukde” nedir?

  • Bu, öyle bir düğümdür (ukde) ki boğazını, dilini, dudağını, damağını, dimağını ve en son yüreğini düğümler… Bu, öyle bir düğümdür ki uykularını kaçırır, rüyalarının tatlı gidişatına set çeker, onu hülyadan kâbusa çevirir… Bu düğüm, eski sevgilinin(biz buna Leyla diyelim) attığı çözülmesi imkânsız olan kör düğümdür. Kör düğüm; yani çıkmaz sokak.

Esasında boşunadır eski sevgiliyi unutmak için katlanılan/girişilen tüm çabalar. Unutmayın dostum, bırakın orda, yüreğinizin bir yerinde ince bir yara gibi, bir nabız gibi sürekli atsın. Unutmayın dostum, bırakın bir zamanlar sizin için canınızdan bir parça olan, size canan olan, size can olan eski sevgili, en azından bir nabız gibi atmaya devam etsin yüreğinizde. Onca emeğe az biraz saygı gerekmez mi? Vefa hissimiz bu kadar mı azaldı? Değerbilmez insanımız, artık çektiği acıları unutmak için eski sevgiliyi unutma yolunu tercih ediyor. Ama unutmayın ki eski sevgiliyi unutmak imkân dâhilinde değildir.

Çünkü “Her şey silinir de toprağımdan/ Leyla’m ayak izlerin silinmez.”

Leyla’nın ayak izleri… Ya da Mecnun’un… Silinmez. Dikkat ettiyseniz arama sonuçlarının sonuncusu “eski sevgiliyi silmek.”  Ne hikmetse Arif Nihat da şiirini ayak izlerin silinmez, şeklinde noktalıyor. Sizce de garip değil mi?

  • Peki, gerçekten eski sevgilimi unuttum, iddiasında bulunanlara ne diyeceğiz? Onlara söylenecek iki şey var: “Hala, eski diye nitelendirdiğiniz bir sevgiliden söz ediyorsanız, bu hatırlayış bile, onu unut(a)madığınız anlamına gelir.”

İkincisi: Rüyalarınıza başvurun arkadaşım. Rüyalarınız, eski sevgiliyi unutup unutmadığınızı ya da unutabilip unutamadığınızı ortaya koyan en güvenilir verilerden biridir. Bilinçaltına attığınız tüm gerçekler ve kendisinden kaçmaya çalıştığınız bütün korkular, rüyada bilinç düzeyine çıkar. Bazen rüyada eski sevgiliyi görür ve içinizi tatlı bir huzur kaplar; fakat bu bilincinizin size rüyada oyna(t)dığı bir oyundur. Gerçeğe dönünce, tatlı düşten uyanınca, neye uğradığınızı şaşırır; deminki huzurun yerini acı bir sıkıntı kaplar. Öyle değil mi? Siz hiç yaşamadınız mı bu durumu?

Eski sevgilimi unuttum diyen bir dostuma bu soruyu yönelttiğimde biraz düşündü ve ardından: “Evet, hakikaten birçok kez, hatta dün gece de rüyamda eski sevgilimi gördüm.” itirafında bulundu.

Siz de kendinizi yoklarsanız buna benzer birçok anınız olduğunu göreceksiniz.

  • “İyi de ne yapmamız lazım o halde?” dediğinizi duyar gibiyim. Yapmamız gereken şudur: Ya mutlu olacağınıza kesinkes kanaat getirdiğiniz yeni bir sevgili ile hayatınızı birleştirip eski sevgilinin acısını hafifletirsiniz. (Ama asla unutamazsınız; sadece hafifletirsiniz.)

Ya da eski sevgiliye tekrar kavuşmak için yapmanız gerekenleri yapar ve onu tekrar kollarınızın arasına alırsınız. Bu sonuncu seçenek için tüm pratik çözümleri; hatta daha fazlasını içeren ve bir ilişki uzmanı olan Meltem Nesim tarafından kaleme alınan “Eski Sevgiliyi Geri Kazanmanın Garantili Yolları” adlı kitaptan, bundan önceki birkaç yazımda bahsetmiştim. Bakmanızı tavsiye ederim.

Ha, unutmadan söyleyeyim, bir yol daha var: Köle filozof Epiktetos gibi tüm acılara duyarsızlaşmak ve acı yokmuş gibi hayatınızı sürdürmeye çalışmak.

Tercih sizin…

Eğer şimdiye kadar En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın etkinliğine şahit olmadıysanız artık tam zamanı. En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki birbirinden ilginç yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu değerli eseri indirmek için şuraya tıklayın. (Tıkla, indir.)

İnternette buna benzer yüzlerce mucizevi yorum bulunuyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*