Hamilelikte Okunacak Dualar 3 Muazzam Etkili Niyaz

Hamilelik sürecinde dua okumayı ihmal etmeyin

Kadınların yaşamındaki en önemli aşamalarından birisi de hiç kuşkusuz ki hamilelik dönemidir. Bu dönem annelik gibi kutsal bir vazifeye hazırlık olup sağlık açısından da dikkatle takip edilmesi gereken önemli bir süreçtir.

Hamile bayanların ve eşlerinin hamilelik döneminde dualar okuyarak manevi bakımdan yüce Allah’tan hayır talep etmeleri büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda bu dönemde doktor takibini titiz bir şekilde devam ettirmek ve hamileliğin ihmal edilmeyecek bir sağlık meselesi olduğunu da unutulmamak gerekir.

Bu yazımızda hamilelik döneminde okunması tavsiye edilen şu 3 duanın sözlerine yer verilmiştir.

  1. Hamile kadınların bizzat okumaları tavsiye edilen dua
  2. Hamile bayanların kocalarının okuması tavsiye edilen dua
  3. Hamilelik sürecinde her cuma günü okunması tavsiye edilen dua

İfade edilen bu duaların sözlerine geçmeden önce büyük alimlerin hamile bayanlara yönelik yaptıkları bazı önemli tavsiyelere yer vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Dua kitaplarında büyük alimler hamile bayanlar için şu tavsiyelerde bulunmuşlardır:

  • Hamilelik döneminde mümkün mertebe abdestli olmaya özen gösterin.
  • Gün içinde fırsat buldukça Kuran-ı Kerim’den sureler okuyun.
  • Gücünüzün yettiği ölçüde ihtiyaç sahiplerini sevindirmek maksadıyla sadaka verin.
  • Hamilelik sürecinde ruhsal durumunuzun bozulacağını hesaba katarak daha hoşgörülü ve daha anlayışlı olmaya gayret edin.
  • Allah’ın güzel isimleri olan esmaül hüsna’yı sıkça tekrar edin. Özellikle Ya Musavvir, Ya Kuddüs, Ya Mübdi ve Ya Berr esmalarını zikretmeyi ihmal etmeyin. Bu esmaların okunması inşallah doğacak çocuğunuzun güzel ve sağlıklı olmasına vesile olacaktır.
  • Hamilelik döneminde sadece helal olan rızıkla beslenin ve haram mal ile temin edildiğinden şüphelendiğiniz her türlü yiyecekten uzak durun.
  • Bu dönemde hem kendi sağlığınızdan hem de karnınızda taşıdığınız bebeğin sağlığından sorumlu olduğunuzu bilerek hareket edin. Ağır işlerden uzak durun ve doktor kontrollerini ihmal etmeyin.

Hamilelik döneminde hamile olan bayanın eşi ile diğer aile fertleri de hassas davranmalı ve hamile bir bayana yardımcı olmanın İslami açıdan takdir edilen bir davranış olduğu unutulmamalıdır.

Hamilelikte okunacak duaların sözleri

Hamile kadınların bizzat okumaları tavsiye edilen dua

Hamilelik sürecinde gebe kadınların her gün 1 defa İnşikak suresini okuması tavsiye edilmektedir. Dua günün herhangi bir vakti okunabilir. Duanın sözlerini ezberlemekte zorlanan kadınlar yazılı bir metin üzerinden de duayı okuyabilirler.

Bismillahirrahmanirrahim

İzessemaunşakkat. Ve ezinet lirabbiha ve hukkat. Ve izel’ardu muddet. Ve elkat ma fiyha ve tehallet. Ve ezinet lirabbiha ve hukkat. Ya eyyuhel’insanu inneke kadihun ila rabbike kedhan femulakıyhi. Femma men utiye kitabehu biyemiynihi. Fesevfe yuhasebu hısaben yesiyren. Ve yenkalibu ila ehlihi mesruren. Ve emma men utiye kitabehu verae zahrihi. Fesevfe yed’u suburen. Ve yasla se’ıyren. İnnehu kane fiy ehlihi mesruren. İnnehu zanne en len yehure. Bela inne rabbehu kane bihi basıyren. Fela uksimü bişşefekı. Velleyli ve ma veseka. Velkameri izetteseka. Leterkebunne tabekan ‘an tabekın. Femalehum la yu’minune. Ve iza kurie ‘aleyhimülkur’anu la yescudune. Belilleziyne keferu yukezzibune. Vallahu a’lemu bima yu’une. Febeşşirhüm bi’azabin eliymin. İllelleziyne amenu ve ‘amilussalihati lehum erun gayru memnunin. (Amin)

Hamile bayanların kocalarının okuması tavsiye edilen dua

Doğacak bebeğin sağlıklı ve hayırlı bir evlat olmasını dilemek için baba Saffat suresi 100. ayeti kerimesini fırsat buldukça dua hükmünde okumalıdır.

Bismillahirrahmanirrahim

Rabbi heb lı mines salihıyn. (Amin)

Hamilelik sürecinde her cuma günü okunması tavsiye edilen dua

Hamileliğin sağlıklı geçmesi, doğacak çocuğun zeki olması ve doğumun kolay geçmesi için her cuma günü Âla suresinin hamile bayan tarafından okunması tavsiye edilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Sebbihısme rabbikel’a’la. Elleziy haleka fesevva.Velleziy kaddere feheda. Velleziy ahrecelmer’a. Fece’alehu ğusaen ahva. Senukriüke fela tensa.İlla maşaallahü innehu ya’lemülcehre ve ma yahfa. Ve nüyessirüke lil yüsra. Fezekkir in nefe’atizzikra. Seyezzekkerü men yahşa. Ve yetecen nebühel’eşka. Elleziy yaslennarel kübra. Sümme la yemütü fiyha ve la yahya. Kad efleha men tezekka.Ve zekeresme rabbihi fesalla. Bel tü’sirunel hayateddünya. Vel’ahıretü hayrün ve ebka. İnne haza lefissuhufel’ula. Suhufi ibrahiyme ve musa. (Amin)

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

 

İlginizi Çekebilir: Bebekler için Nazar Duası

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*