Hıdırellez Duası Çok Etkili Bir Niyaz Mutlaka Okuyun!

Hıdırellez Duasının Tüm Ayrıntıları, Hıdırellez Nedir, Ne İşe Yarar?

Dualarla ilgili bütün yazılarımda olduğu gibi Hıdırellez Duası adlı bu yazımda da Hıdırellez tabirinin nereden geldiğini incelemekle başlayalım işe. Hıdırellez, “Hızır” kelimesiyle “İlyas” kelimelerinin birleşimiyle meydana gelen yeni, bileşik bir kelimedir. Nitekim bu dua Hızır İlyas Duası olarak da geçer.

Peki, Hızır İlyas Duası ya da çok bilinen ismiyle Hıdırellez Duası nedir ve ne işe yarar? Yazıyı sonuna kadar okuma sabrını gösterirsen Hıdırellez Duası ile ilgili bilmen gereken her şeyi öğrenebilirsin.

Bazı İnsanların Hıdırellez Duası Neden Kabul Edilmez?

Maalesef birçok insan Hıdırellez duasını doğru yaptığını zannetmesine rağmen, duası kabul edilmez; çünkü birçok insan Hıdırellez duasının bütün ayrıntılarını bilmez ve bütün ayrıntılarını bilmediği için de duayı tamamen doğru bir şekilde uygulayamaz.

  • Halbuki aşağıda sana aktaracağım ayrıntıları dikkatli bir şekilde takip edersen ve Hıdırellez duasının nasıl yapılması gerektiğini tam anlamıyla kavrayıp öyle uygulamaya koyarsan, bu duanın senin de hayatını değiştirebilecek potansiyele sahip olduğunu fark edeceksin ve bu farkındalık için Cenab-ı Hakk’a şükredeceksin.

Evet, birçok kişi Hıdırellez duasının nasıl yapılması gerektiğini tam olarak anlamadan duayı gerçekleştirdiği için yanlış adım atmış olur ve bu nedenle duası kabule karin olmaz. Oysaki sen aşağıdaki ayrıntıları dikkatli bir şekilde takip ettiğinde Hıdırellez duasının en doğru şeklini ve en ayrıntılı halini zaten öğrenmiş ve bu sayede Allah’ın izniyle muradına kavuşmuş olacaksın.

Hıdırellez Duası Hangi Amaçlar için Yapılır?

Birçok kişi Hıdırellez duasının hangi amaç için yapıldığı konusunda tereddüt eder ve bu duanın sadece sevda ve muhabbet duası olarak uygulanabileceğini zanneder; oysaki İslam alimleri bu noktada son noktayı koyar ve şöyle derler:

  • “Hıdırellez duası her türlü amacın gerçekleştirilmesi ve her türlü muradın kişiye nasip olması anlamında okunabilecek iki peygamber duası olarak bilinmektedir; bu peygamberlerden biri Hızır Aleyhisselam, bir diğeri ise İlyas Aleyhisselam’dır ve bu peygamberlerin duaları hükmünde olan bu dua, mucizevi nitelikler taşıdığı için okuyan kişiyi selamet yurduna taşır, onun kalbindeki bütün ihtiyaçları ve amaçları husule getirip en kısa zamanda kişinin muradına kavuşmasına vesile olur.”

Bu anlamda sen de Hıdırellez duası ile hayatı değişen insanlardan biri olup bahtiyar bir kul olmak ve saadet içerisinde yaşamak istiyorsan, aşağıdaki ayrıntıları dikkatli bir şekilde takip etmelisin ve bilhassa duanın nasıl yapıldığına başlamadan önce duanın nasıl ortaya çıktığını anlatan aşağıdaki hususlara dikkat etmelisin. Yani Hıdırellez duasının hikayesini kafanda netleştirip duayı öylece gerçekleştirmelisin.

  • Çünkü birçok kişi Hıdırellez duasının hikayesini bilmediği ve duayı yaparken de bu hikayeyi aklına getirmediği için duası kabul edilmez ve Cenab-ı Hakk’ın dergahında reddedilir, bu açıdan dikkatli olmalı ve bilhassa hikayeye dikkatli bir şekilde eğilmelisin:

Hıdırellez Duası olarak bilinen bu duanın tarihi arka planını bilirsek daha net ve açıklayıcı bilgiler edinebiliriz.

Bu kıssayı bilmek zorundasın, çünkü duayı yaparken kıssayı daima hatırlamak zorundasın, aksi takdirde dua etkisiz olacaktır. Zaten birçok kişinin duasının etkisiz olmasının temelinde de bu durum yatar. O nedenle pür-dikkat oku:

Bir dilek duası olan Hıdırellez Duası için anlatılan kıssa şudur:

Kuran’da da adı anılan İskender-i Zülkarneyn isimli kral, ab-ı hayat ya da bengisu denilen “ölümsüzlük suyu”nun sevdasına düşer. Bu su, içen kişinin sonsuza kadar, daha doğrusu kıyamet vaktine kadar yaşamasını sağlayan özel bir iksirdir. Bu su, içeni ölümsüzlüğe eriştiren tılsımlı bir sudur. Zülkarneyn, bunun farkındadır ve her insan gibi ölümsüzlük peşindedir.

İlginizi Çekecek Bir Dua: Kumeyl Duası Orijinal Tam Metin ve Türkçe Meali

Hıdırellez Duası’nın Hikâye Boyutu

Rivayete göre İskender-i Zülkarneyn, ab-ı hayatın “Zulümat Ülkesi”nde (Karanlıklar Ülkesi) olduğu haberini alır ve ordusuyla birlikte Karanlıklar Ülkesi denen meçhul diyara doğru yol alır. Tabi yanında danışmanları olan Hızır Aleyhisselam ve İlyas Aleyhisselam da vardır.

  • Az giderler uz giderler, dere tepe düz giderler, iki kış bir güz giderler ve nihayet Zulümat Ülkesi adındaki yere geldiklerini anlarlar. Bir yol ayrımına geldiklerinde epeyce yorulmuş olduklarını fark ederek ab-ı hayatı erken bulmak için kral, Hızır Aleyhisselam ve İlyas Aleyhisselam’a der ki siz, sağ yoldan biz de askerlerle birlikte sol yoldan gidelim. Kim ölümsüzlük suyunu daha erken bulursa diğerine söyler.

Hızır Aleyhisselam ve İlyas Aleyhisselam bir tarafa, Zülkarneyn ve askerleri ise diğer tarafa doğru yol alırlar. Zülkarneyn ve adamları gidedursun, biz Hızır Aleyhisselam ve İlyas’ı takip edelim:

Bu iki dost, acıkırlar ve yemeklerini yemek için bir mağaranın içine girip bir subaşında otururlar. Kumanyalarını çıkarıp yemeğe başlamadan önce yemek kaplarının içindeki balıklardan biri, yanı başlarındaki suyun içine düşer ve canlanır. Hazret-i Hızır ve İlyas Aleyhisselam ilkin şaşırırlar; fakat şaşkınlıkları uzun sürmez. Bu suyun ölümsüzlük suyu denen ab-ı hayat olduğunu anlayarak kana kana içerler. Tam burada rivayet ikileşir:

  • Birinci rivayete göre suyun içinden balıklar çıkıp onlara şöyle der: Bu suyun burada olduğunu Zülkarneyn ve askerlerine söylerseniz; Allah sizi cezalandırır ve ölümsüzlüğünüzü elinizden alır. Bu kadar çile çektiğiniz de yanınıza kalır. Hızır Aleyhisselam ve İlyas Aleyhisselam da durumu anlatmazlar.

İkinci rivayete göre de Hızır Aleyhisselam ve İlyas, ab-ı hayatı içip ölümsüzlüğü tattıktan sonra kralları olan Zülkarneyn’in de bu sudan nasiplenmesini ister ve ona haber vermek için aramaya başlarlar; ama Zülkarneyn öldüğü için ona haber veremezler. O günden sonra Hızır Aleyhisselam da İlyas Aleyhisselam da Allah’ın dilemesiyle darda kalanlara yardımcı olmaya başlarlar. Hızır Aleyhisselam, karadakilerin imdadına yetişir; İlyas Peygamber de denizde başı sıkışanların yardımına koşar.

Hıdırellez Nedir?

İşte bu olayın gerçekleştiği gün, yine rivayetlere göre 6 Mayıs’tır. Bundandır ki 6 Mayıs’ta birçok yerde, Türkiye ve diğer Doğu ülkelerinde Hızır Aleyhisselam ve İlyas Aleyhisselam’ın ölümsüzlük suyundan içtikleri bu günün şerefine kutlamalar yapılır, pikniklere gidilir, eğlenilir.

  • Aynı zamanda bu günün bir uzantısı olarak ağaçlara dilek için çaput bağlayanları, küçük kâğıt parçalarına dileklerini yazıp bunu suya, dereye atanları ve enva-i çeşit batıl adet peşinde koşanları görmek mümkündür. Halkımız bir olaydan kendine pay çıkarma konusunda ustadır çünkü.

Bunun yanı sıra edebiyatımızda bu olaya gönderme yapan onlarca şiir ve anekdot bulmak mümkün. Bu olayla ilgili en çok dikkatimi çeken ve hoşuma giden; bununla birlikte konumuz olan Hıdırellez Duası’na çok uygun düşen bir beyit şöyledir:

“Ab-ı hayat kısmet olmayıcak kısmet ey gönül!
Bin yıl gerekse Hızr ile seyr-i Skender et.”
(Ey gönül, ab-ı hayat sana kısmet olmadıktan sonra bin yıl İskender ve Hızır’la yolculuk yapsan da boştur.)

Ne kadar doğru bir ifade değil mi? Bir insan, nasibinde yoksa, hangi duayı okusa da kar etmez. Sahi sana hala, Hıdırellez Duası’nı anlatmadım değil mi?

Bu günde çok değişik duaların okunabileceği söylenir; ama bilhassa şu duanın makbul olduğu, olacağı dile getirilir:

“Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma Ya HIZIR YA İLYAS”

Hıdırellez Duasını Şöyle Yapmalısın:

Öncelikle Hıdırellez duasını hiç kimseye anlatmamalı ve bu duayı uyguladığını da hiç kimseye söylememelisin, aksi takdirde duanın kabulü reddedilir veya amacına ulaşamaz.

  • Bu anlamda Hıdırellez duasını gerçekleştirip uygulayan insanların birçoğunun duasının kabul edilmeme sebebi, bu duayı yaptıklarını başka insanlara anlatmaları ve izah etmeleridir. Bu bilinç içerisinde yukarıda anlatmış olduğum hikayeyi de aklına getirip şöyle dua etmelisin:

Sessiz bir yere geçip dileğini ve niyetini de aklına getirip yine yukarıda anlatmış olduğum Hıdırellez duasının hikayesini de düşünerek kıbleye doğru yönelmeli, özünü ve yüreğini Cenab-ı Hakk’a dönmeli, O’nun rahmetine bel bağlamalı ve onun merhametine itimat ederek gözlerini kapatmalı, dizüstü çöküp 7 defa besmele çekmeli ve 7 defa Bismillahirrahmanirrahim dedikten sonra ise şu duayı okumalısın:

“Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma Ya HIZIR YA İLYAS”

Özellikle bu duayı okurken aklına Hıdırellez duasının hikayesi gelmeli ve bilhassa Hızır Peygamber ile İlyas Peygamber’in hikayelerini düşünüp onların yüzü suyu hürmetine Yüce Rabb’imizin sana da ihsanlarda bulunacağını ve seni de bahtiyar kılacağını tefekkür etmeye çalışmalısın.

Uygulamanın 1. aşaması olan bu aşamanın sonrasında ise şu tılsımlı sözcüklerle Allah’a yönelmelisin:

  • “Allah’ım Hızır Aleyhisselam’ın bir peygamber ya da bir evliya olduğunu bilmekteyiz, yine İlyas Aleyhisselam’ın da bazı rivayetlere göre peygamber, diğer bazı rivayetlere göre ise evliya olduğunu öğrenmekteyiz. Bu iki yüce insanın yüzü suyu hürmetine dergahına iltica edip bana da kalbimdeki muradın gerçekleşmesi için yol açacağını ve güzellikler armağan edeceğini biliyorum, duamı yaparken Hızır ve İlyas Aleyhisselam’ın hikayesini ve başından geçen garip olayları düşündüm. Şimdi de senden güzellik talep etmekteyim ve sana boyun eğmekteyim, işte kapındayım ve sana yönelmenin ruhumda yaratmış olduğu zevk ve huzur ile bulunmaktayım. Bana da merhametinle muamele eyle ve beni de kalbimdeki niyetin en güzel şekilde amacına ulaşması için güzelliklere sev ket Allah’ım, amin.”

Evet, Hıdırellez duasını bu tılsımlı sözcüklerle tamamlamalı ve sonrasında da Cenab-ı Hakk’ın sana da merhamet ile muamele edeceğini bilmenin huzuru ve farkındalığı ile hayatına devam etmeli ve güzellikler içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışmalısın. Aşağıdaki ayrıntıları da okumanı kesinlikle tavsiye ederim:

Şimdi sana bir soru sormak istiyorum: Bu yazıyı neden okudun?

Eğer, herhangi bir dilek için bu yazıyı tıklayıp okumaya başladıysan güzel. Ama eski sevgilini veya eşini geri getirmek için ya da âşık olup da kazanmaya çalıştığın bir kalp için bu yazıyı okuduysan bundan sonraki kelimeleri daha dikkatli bir şekilde oku.

Evet, eğer bir gönül meselesi için Hıdırellez Duası aradıysan yazının geri kalan kısmını da dikkatlice okumalısın:

  • İnternette bir kitapla karşılaştım ve şu ana kadar, birçok insanın bu kitaba dair olumlu yorumları ile karşılaştım. Bu kitap sayesinde eski sevgililerine yeniden kavuşan, eski eşlerini yeniden kazanan birçok insan olduğu iddia ediliyor.

Ayrıca yeni bir aşka yelken açmak isteyip de sevdiğine açılamayan yüzlerce insanın, bu kitapta anlatılanlarla, gönül verdikleri erkek ya da kız arkadaşlarına, sevdiklerine kavuştuklarına dair ifadeler okudum. Tabi bu ifadelere yönelik hiçbir şahsi tecrübem olmadı; bu sebeple de birazdan yönlendireceğim sitede yazılanlar konusunda dikkatli ve temkinli olmalısın.

Kitabın okuyucu yorumları ve indirme linki aşağıda:

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

Şu dua yazımı da oku: Oldukça Tesirli ve Denenmiş Eski Sevgiliyi Geri Getirme Duası

Sağlıcakla kalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*