Hikmeti Karşısında Hayrete Düşüren Amentü Duası

Amentü Duası Fazileti ve Hikmeti Çok Büyük Bir Duadır

İnandım kelimesinin karşılığı olan Amentü, sure ya da dua değildir. İslam dininin gereksinim ve koşulu olan şartların dil ile tekrar edilmesini ifade eder. İmanın şartları ile bir anlamda, Amentü Duası ile birlikte, Kelime-i Şehadet birleştirilmiş demektir.

  • Her Müslüman, Müslüman olmadan evvel ya da imanının tasdiki için, dil ve kalben, Kelime-i Şehadet getirmek zorundadır. Yani Allah (c.c.)’ın bir olduğuna ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’in onun kulu ve elçisi olduğuna, şüphesiz iman etmek durumundadır.

Amentü ile kul inancını ikrar eder. Sürekli olarak ve gün içinde belli aralıklarla duanın tekrarlanması son derece faziletli ve imanın tazelenmesi açısından da önemlidir.

Amentü Duası Orijinal:

Amentü Duası Türkçe Anlamı

  • “Ben Allah (c.c.)’a, onun meleklerine ve kitaplarına, göndermiş olduğu peygamberlere, ahiret günü ile kader ve kazaya; hayır ile şerrin de Allah’ın (c.c.) izni ile gerçekleştiğine inandım. Öldükten sonra kişinin tekrar dirilmesi, Allah (c.c.) tarafından yaratılan bir haktır. Şehadet ederim ki, Allah (c.c.)’tan başka bir ilah yoktur. Ben yine şehadet ederim ki, Muhammed (s.a.v.), Allah (c.c.)’nun kulu ve elçisidir.”

Bir mümin için gerekli olan İslam’ın ve imanın şartlarının, özellikle imanın şartları özelinde ikrarına olanak tanıyan Amentü Duası, son derece değerli ve faziletli bir ifadedir.

Amentü Duası Yorumu

Allah (c.c.) indinde makbul olan din İslam’dır. Bu ayet mealinden her zihnin ve anlayışın çıkarması gereken temel sonuç, kişi İslam inancı ile ancak huzura Allah’ın (c.c.) izni ile kavuşabilir.

  • Ahiret gününün sahibi olan Allah (c.c.) tarafından kullarına verilen salık ve beklenti, İslam inancının kalplerde ve yaşamda kendisini net bir şekilde göstermesidir.

Kişinin bir inanış ve yaşam şekline başlaması için öncelikle onu ikrar etmesi, ardından yaşamına yansıtması gereklidir. Amentü Duası bu noktada, kişinin İslam olması için atılan ilk ve en güçlü olan adımı temsil etmektedir. Bu nedenle de büyük önem ve değere sahiptir.

İlgili Yazı: Gıybet Nedir

Amentü Duası Ezber Konusu

İmanın tasdik ve kabulü için ilk şart onun dile getirilmesi ve şüphesiz gönülden duyulan imandır. Amentü Duası da imanın ilk adımı açısından sürekli olarak tekrar edilmesinin faydalı olduğu dualar arasında yer almaktadır. Günlük ya da dönemsel tekrarlar ile imanın tazelenmesi son derece faziletli olmaktadır, bunun için de müminlere her fırsatta uygulamaları tavsiye edilir.

  • Amentü duasının ezberlenmesi de gereklidir. Ezber yapabilmek için gece uyumadan evvel yapılacak tekrar sayesinde öğrenme kolaylaşabilir. Parça parça şeklinde ezber yapılarak da süreç kolay bir hale dönüşebilir.

Ezberleme konusunda diğer tavsiyeler de uygulanabilir. Dua, ezberlenmesi zor olmayan ve kısa sürede hafızada yer edinebilecek tarzda bir duruma sahiptir. Bu nedenle de bireylerin günlük tekrar ve video dinlemeleri ile süreç daha da basit hale gelebilir.

Amentü Duası: Kabullenmenin Anahtarı

İman ve İslam teslimiyet halinin ikrarıdır. Teslimiyet, kişi ya da gruplara olmaz; bilakis, alemin ve evrenin yegane sahibi, mutlak güç ve hüküm sahibi olan Allah’a (c.c.) yöneliktir. Kaderin ve kazanın Allah’ın (c.c.) izni ile olduğunun kabulü, gelmiş geçmiş tüm kutsal kitap ve peygamberlerin kalben ve lisanen tasdik edilmesi anlamına gelen mukaddes sure, hayatımız açısından, imanın özümsenmesi açısından büyük kıymete sahiptir.

Kul, her güzelliğin sahibinin Allah (c.c.) olduğunu bilerek, şükür sahibi olur. Kötü işlerde de kendi hatası ve Rahman takdiri olduğunu bilerek de şükretmeyi öğrenecektir.

Amnetü Duası Okunma Kuralları

Dua olarak geçse de aslında dua ya da ayet olmayan Amentü Duası için özel bir şart ya da engel söz konusu değildir.

Amentü Duası İman Esasları

İmanın tam olarak sindirilmesi ve özümsenmesi noktasında, dua genel esasları içermesi bakımından son derece kıymetlidir. Sürekli yapılacak tilavetlerle kulun inancı ve imanı da tazelenme fırsatına kavuşacaktır.

Şu tavsiyeye de uyulmalıdır:

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*