Huysuz Çocuğa Okunan Dua ile Evladınız da Siz de Rahata Ereceksiniz

Huysuz çocuğa okunan duanın pek çok fazileti bulunmaktadır?

Çocuk yetiştirmek zahmetli bir uğraştır ve büyük sabır ister. Bir kişinin evladını yetiştirirken verdiği emekler başka hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak kadar büyüktür. Ancak yüce Allah, bu hususta da hikmet ve kudret sahibidir. Zira anne babalara öyle bir sabır ve güç verir ki en zorlu süreçleri bile atlatmayı başarırlar.

Huysuzluk eden çocukların teskin olması için okunan muhtelif dualar vardır. Bu dualar ayet ve hadislere dayandıkları için gönül rahatlığı ile okunabilecek sahih niyazlardır.

Huysuz çocuğa okunan duaların sözlerine geçmeden önce dua etme adabı ile ilgili bazı önemli hususlara değinmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Çocuğun huysuzluk etmesinin nedenlerini bulmak büyük önem taşımaktadır

Çocukları huysuzluk eden anne babalar öncelikle sağlık sorunu olup olmadığını tespit etmeye gayret etmelidir. Zira çocukların ağlaması başlı başına bir sebep değildir, aksine bir sonuçtur. Çocuk rahatsız olduğu bir durumu ifade etmek veya bir isteğini iletmek için ağlamaktadır. Anne babaya düşen ise bu durumu tespit etmektir. Çünkü çocuk ağladığı dönemde deyim yerindeyse “dilsiz”dir. Buna rağmen onun ne anlatmak istediğini anlama görevi ise anne babasına düşmektedir.

Huysuzluk etmenin ve ağlamanın en önemli sebebi çeşitli sağlık sorunları olduğundan doktor kontrollerini kesinlikle ihmal etmemek gerekir.

Bebeklerin ağlamasının bir diğer nedeni ise nazardır. Eğer bir çocuk nazara maruz kalmışsa çeşitli zararlar görmesi muhtemeldir. Nazarın çocuklar üzerinde olumsuz tesirlerinden biri de onu huysuz hale getirmek ve devamlı ağlamasına neden olmaktır.

Duanın okunma adabı

Huysuz çocuklar için okunan dualar ayet ve hadislerden oluştuğu için abdestli biçimde okunmaları daha makbul kabul edilmektedir. Ancak ani gelişen durumlar söz konusu ise ve kişi abdest almaya fırsat bulamazsa abdestsiz de niyaz edilebilirler.

Dua okurken çocuğun duyabileceği bir ses tonu tercih edilmelidir. Ayrıca dua sözlerinin peş peşe 3 defa okunması da tavsiye edilen uygulamalar arasındadır.

Ağlayan ve huysuzluk eden bebeklerin kulağına okunan dua

Küçük yaştaki bebeklerin huysuzluk etmeleri halinde okunmaktadır. 

Bismillahirrahmanirrahim

E fe ğayra dınillahi yebğune ve lehu esleme men fis semavati vel erdı tav’av ve kerhev ve ileyhi yürceun. (Amin)

Duanın Türkçe meali

Onlar, Allah’ın dininden başkasını mı arıyorlar? Halbuki göklerde ve yerde ne varsa hepsi, ister istemez O’na boyun eğmiştir ve O’na döndürülüp götürüleceklerdir. (Âl-i İmrân-83)

İlginizi Çekebilir: Gece Okunacak Dualar

Okul çağında olduğu halde vaktinde uyumayan çocuklar için okunan dua

Okul yaşında olmasına rağmen bazı çocukların uyku düzenleri bir türlü oturmaz. Bu çocuklar çok geç saatlere kadar uyanık kalmakta veya gece yarıları sıkça uyanmaktadır. Bazen de normalden fazla uyumakta ve sabah uyanmakta sorunlar yaşamaktadır. İfade edilen tüm uyku problemlerinin ortadan kalkması için Nebe suresi 9. ayeti kerimesi okunmaktadır.

Bu duayı anne babalar okuyabilecekleri gibi çocuklarına da öğretebilirler.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve ce’alna nevmekum subaten. (Amin)

Duanın Türkçe meali

Uykunuzu bir dinlenme (sebebi) kıldık. (Nebe-9)

Hem büyüklerin hem çocukların rahat uyuması için okunan dua

Çocukların huysuzluk etmelerinin en önemli sebeplerinden biri de uyuyamamalarıdır. Çocuk bir türlü uyuyamadığı için huzursuz olmaktadır. Büyükler de uyku problemleri çektiğinde hem huzursuz olmakta hem de sevdiklerini huzursuz etmektedir.

Hazreti Muhammed’in dilinden söylenen bu dua inşallah hem kişinin hem de çocuğunun hayırlı bir uyku çekmesine vesile olacaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

Bismike Allahumme emutu ve ehya. (Amin)

Duanın Türkçe meali

“Allah’ım, Senin adını anarak ölür ve dirilirim (uyur ve uyanırım)” (Buhari)

Huysuz çocuğun teskin olması için okunan Allah’ın güzel isimleri

Büyük alimler çocukların rahatlaması için şu 7 esmanın dua hükmünde okunmasını tavsiye etmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Rahman, Ya Rahim, Y Kadir, Ya Azim, Ya Mukit, Ya Vedud, Ya Azim. (Amin)

İfade edilen bu dualar dışında büyük dua kitaplarında Fatiha, İhlas, İnşirah, Felak ve Nas surelerinin de okunmasının inşallah hayırlara vesile olacağı ifade edilmektedir.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*