Mutluluk Duası Saadet Kapılarının Açılmasına Vesiledir

Mutluluk duasının mucizevi tesirleri ve sözleri

Mutluluk duası ya da diğer ismi ile “saadet kapılarının açılmasına vesile olan dua” 3 farklı Kur’an ayeti ile okunan muazzam tesirli niyazlardan biridir. Bu duayı okuyarak mutluluğu yakalayan ve hayatındaki kötü günleri geride bırakan sayısız mümin vardır.

Mutluluk duası büyük alimler tarafından tavsiye edilen ve sahih kaynaklarda geçen bir dua olup gönül rahatlığıyla okunabilir. Kur’an ayetlerinden teşkil edildiği için en tesirli dualar kategorisinde kabul edilir.

Mutluluk duası hangi konularda okunur?

Mutluluk duası başta özel hayatla ilgili olmak üzere kişinin mutlu olmasına vesile olacak her mevzuda okunabilir.

Kadim dua kitaplarında mutluluk duasının şu konularda okunması tavsiye edilmiştir:

 • Aile huzurunun temin edilmesi
 • Karı-koca arasındaki muhabbetin artması
 • Helal dairesi içinde birbirini seven bekar erkeklerle kadınların kavuşması
 • Arkadaşlar arasında baş gösteren sıkıntıların giderilmesi
 • İftira ve kötü sözden korunmak
 • İnsanların gözündeki itibarın artması
 • İş yaşamında işlerin rast gitmesi
 • Evlatların hayırlı birer evlat olarak yetişmelerinin temin edilmesi

Burada ifade edilmeyen konularla ilgili olarak da mutluluk duasının okunabileceğini belirtmek gerekir. Ayrıca müminlerin başka insanlarla paylaşamadıkları ve çözümü noktasında çaresiz kaldıkları meseleler için de bu kutsi duaya başvurabilecekleri belirtmek gerekir.

Mutluluk duasını abdestli bir şekilde okumak büyük önem taşır

Dilek ve hacet dualarının kabulünü dileyen müminler dua öncesinde mutlaka abdest almalıdır. Zira abdest almak sadece bedensel temizlik anlamına gelmez. Abdestli biçimde dua etmenin sayısız fazileti vardır. Zira abdest alarak dua etmeye başlayan kişi duaya gösterdiği önemi ifade etmiştir ve bedensel temizlik ile birlikte ruhi bir arınmayı da amaçlamıştır.

Bu itibarla mutluluk duası okuyacak müminlerin mümkün mertebe abdestli biçimde niyaz etmesi büyük önem arz etmektedir.

Mutluluk duası başkasının yerine vekaleten okunabilir

Anne babalar çocuklarının mutlu bir hayat sürdürmesi için veya müminler yakınlarının saadete ermesi için bu duaya müracaat edebilirler. Tabi mümin kişinin bizzat dua ederek yüce Allah’a niyaz etmesi çok daha makbul kabul edilmektedir.

Başkasının mutluluğunu dilemek için dua edildiğinde söz konusu kişinin adını açık bir şekilde duanın niyet bölümünde zikretmek yerinde olacaktır. 

Mutluluk duasının kabulünde en önemli şart samimiyettir

Dua eden müminlere dualarının daha kolay kabul görmesi için çeşitli tavsiyelerde bulunulmaktadır. Dua edilen günlerde bir miktar sadaka vermek, dua etmeden önce hacet namazı kılmak, duayı makbul zamanlarda okumaya özen göstermek gibi hususlar dile getirmektedir.

Duaların kabulü konusunda ifade edilen bu uygulamalar elbette ki büyük fazilete sahiptir ve inşallah duaya olan icabeti arttırır. Ancak duaların kabul görmesinde çok daha önemli olan husus “müminin içten duygularla dua etmesi”dir.

Bir müminin inanarak, halis duygularla dua etmesi halinde inşallah sesi Arş-ı Âlâ’da duyulacak ve duaları kabul görecektir.

Mutluluk duası günün hangi vakti okunur?

Mutluluk duası için tavsiye edilen okuma zamanı şafak vakitleridir. Müminlerin gün doğmadan önce kalkıp abdest almaları ve dua etmeleri çok makbul kabul edilir. Ancak duanın günün diğer vakitlerinde de okunabileceğini ifade etmek gerekir.

Büyük alimler mutluluk duasının istekler hasıl oluncaya kadar yani kişi murad ettiği şeye kavuşuncaya kadar sabırla okunmasını tavsiye etmektedir.

Mutluluk duasının sözleri

Mutluluk duası Besmele-i Şerif’ten sonra şu 3 ayeti kerimenin okunması ile niyaz edilir:

 • Ra’d suresi 28. ayet
 • Meryem suresi 96. ayet
 • Nisa suresi 132. ayet

Bu teşkile göre duanın tam sözleri şöyle olacaktır:

Bismillahirrahmanirrahim

Ellezıne amenu ve tatmeinü kulubühüm bi zikrillah e la bi zikrillahi tatmeinül kulub.

İnnellezıne amenu ve amilus salihati se yec’alü lehümür rahmanu vüdda.

Ve lillahi ma fis semavati ve ma fil ard ve kefa billahi vekıla. (amin)

Duanın sözlerini peş peşe üç defa okumak inşallah daha faziletli olacaktır. Zira önemli dilek ve hacet dualarının sözlerini üç defa okumak Hazreti Muhammed’in de uyguladığı bir dua etme tarzıdır.

Duanın sözlerini ezberlemekte zorlanan müminlerin duayı yazılı bir metin üzerinde okumalarında bir mahzur yoktur. Ancak dua sözlerinin yazılı olduğu metni iyi muhafaza etmek icap etmektedir. Zira dua sözlerini gelişigüzel sağa sola atmak doğru değildir.

Mutluluk duasının Türkçe meali

Mutluluk duasında geçen ayetlerin Türkçe mealleri şöyledir:

Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur. (Ra’d-28)

İnanıp salih ameller işleyenler için Rahmân, (gönüllere) bir sevgi koyacaktır. (Meryem-96)

Göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah’ındır. Vekil olarak Allah yeter. (Nisâ-132)

Mutluluk duası okunurken sadece ayetlerin Arapça orijinal halleri okunacaktır. Burada verilen Türkçe mealler bilgilendirme amaçlıdır. Ancak bir kişinin okuduğu duaların anlamını bilerek niyaz etmesi hiç şüphesiz ki daha hayırlı olacaktır.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

Dilerseniz Eşler Arasındaki Soğukluğu Gideren Dua ve Sevgi Duası başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*