Nişan Duası Hayırlı Bir Evliliğin Anahtarıdır, Mutlaka Okunmalıdır!

Nişan Duasının Sözleri, Anlamı ve Muazzam Faziletleri

Nişan, evlilik öncesinde yapılan önemli bir törendir ve gerçekleşecek evliliğin hayırlı bir şekilde devam etmesi açısından büyük önem taşır. Zira nişanlılık döneminde yaşanan olaylar kadın ve erkek arasındaki diyaloğun temelini oluşturduğu gibi bu şahısların ailelerinin birbirine bakışını da büyük ölçüde etkiler. Bu itibarla nişanlılık sürecinde hassas davranmak gerekmektedir.

Evlenme niyetiyle nişan töreni yapacak kadın ve erkeklerin nişan günü dua okumaları ve sonraki nişanlılık günlerinde de dua etmeye devam etmeleri en isabetli davranış tarzı olacaktır. Bu dönemde evlenecek olan çift çeşitli sorunlarla karşılaşır ve bu sorunlara getirdikleri çözümler hayatlarının sonraki dönemleri üzerinde önemli etkiler oluşturur. 

Nişanlılık döneminde okunan iki farklı dua vardır:

  1. Nişan günü okunacak dua
  2. Nişanlılık sürecinde devamlı okunması tavsiye edilen dua

Bu iki dua da Kuran ayetlerine dayanmaktadır. Bu itibarla en sahih dualar kategorisindedir ve gönül rahatlığı ile okunabilir. Nişanlılık sürecinde bu duaları okuyan kişilerin güzel bir nişanlılık geçirdikleri ve herhangi bir sorunla karşılaşmadan hayırlı bir evlilik yaptıkları beyan edilmektedir.

Nişan günü okunacak dua

Tevbe suresi 71. ayeti kerimenin dua hükmünde okunmasıdır. Nişan töreninin yapılacağı günün sabahında okunması tavsiye edilmektedir. Eğer bu vakitte okumaya fırsat bulunmazsa nişan töreninden önce de okunabilir.

Nişanlanacak kadın ve erkeğin bu duayı ayrı ayrı okumaları çok daha faziletli kabul edilmektedir. Nişan gününün sorunsuz bir şekilde geçmesi için bu dua kadın ve erkeğin yakınları tarafından vekaleten de okunabilir. Ancak ifade etmek gerekir ki duaların bizzat okunması vekaleten okunmasından çok daha hayırlı kabul edilmektedir.

Dua sözlerinin 3 defa peş peşe okunması ve duanın abdestli biçimde niyaz edilmesi de büyük alimlerin tavsiyeleri arasındadır.

Bismillahirrahmanirrahim

Vel mü’minune vel mü’miratü ba’duhüm evliyaü ba’d ye’mürune bil ma’rufi ve yenhevne anil münkeri ve yükıymunes salate ve yü’tunez zekate ve yütıy’unellahe ve rasuleh ülaike se yerhamühümüllah innellaha azızün hakım. (Amin)

Duanın Türkçe meali

Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. Allah’a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tevbe-71)

Nişanlılık sürecinde devamlı okunması tavsiye edilen dua

Nişan töreni yapıldıktan sonra evlenecek kadın ve erkek pek çok hazırlığa girişir. Gerçekleşecek düğünün nasıl yapılacağı ile düğünden sonra yaşanacak yerin düzenlenmesi gibi pek çok ciddi husus insanlar üzerinde büyük sorumluluk yüklemektedir. Bu nedenle nişanlılık döneminde bazı sorunların ortaya çıkması oldukça doğaldır. Önemli olan bu sorunlar karşısında hoşgörülü davranmak ve çözüm yolları bulma konusunda karşıdaki kişilerle uzlaşmaktır.

Nişanlılık sürecinde kadın ve erkeğin devamlı dua okuması inşallah sıkıntıların bertaraf edilmesine vesile olacaktır.

Nişanlılık döneminde evlenecek çiftler Rum suresinin 21. ayeti kerimesini dua hükmünde okurlarsa inşallah hayırlı neticeler elde edeceklerdir.

Nişan günü okunacak dua gibi bu dua da mümkün mertebe abdestli biçimde okunmalıdır. Zira Kur’an ayetlerine dayanan duaların abdestli okunması daha faziletlidir.

Nişanlılık döneminde okunması tavsiye edilen duanın haftada bir defa okunması tavsiye edilmektedir. Dua için makbul kabul edilen zamanlar ise perşembe geceleri ile cuma günleridir. Ancak nişanlılık dönemi sıkıntılı geçiyorsa mümin erkekler ve kadınlar her gün bu duayı okuyarak zor durumdan kurtulmayı dileyebilirler. İnşallah bu faziletli duanın yüzü suyu hürmetine müminler zorlukları aşacak ve kendilerine saadet nasip edilecektir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve min ayatihı en haleka leküm min enfüsiküm ezvacel li teskünu ileyha ve ceale beyneküm meveddetev ve rahmeh inne fı zalike le ayatil li kavmiy yetefekkerun. (Amin)

Duanın Türkçe meali

Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır. (Rûm-21)

Nişanlılık döneminde okunması tavsiye edilen bazı sureler ile esmalar

Yukarıda sözleri ile mealleri verilen dualar dışında müminler nişan döneminde bazı sureler ile esmaları okurlarsa inşallah çok daha güzel bir nişanlılık dönemi geçireceklerdir. Bu hususta büyük alimler şu tavsiyelerde bulunmaktadır:

Nişanlanan kadın ile erkeğin birbirlerine muhabbet duymalarını ve aralarında sevgi hasıl olmasını dilemek için sık sık Duha suresi okunmalıdır.

Nişanlanan çiftin aileleri arasında sıkıntı varsa her perşembe gecesi Meryem suresinin okunması inşallah faydalı olacaktır.

Kadın ile erkeğin birbirlerine olan hoşgörülerinin artması için Ya Vedud, Ya Cami ve Ya Mucib esmalarının okunması tavsiye edilmektedir.

İfade edilen bu sureler ile esmalar dışında büyük alimler nişanlılık ve evlilik süreçlerinin hayırlı bir şekilde geçmesinin en önemli şartının İslami adaba uygun davranmak olduğunu ifade etmektedir. Kadın ve erkeğin birbirine saygılı yaklaştığı durumlarda en ağır sorunlara dahi hayırlı bir şekilde çözüm bulmak mümkün olmaktadır.

Eğer şimdiye kadar En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın etkinliğine şahit olmadıysanız artık tam zamanı. En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki birbirinden ilginç yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu değerli eseri indirmek için şuraya tıklayın. (Tıkla, indir.)

İnternette buna benzer yüzlerce mucizevi yorum bulunuyor.

 

 

İlginizi Çekebilir: Nasip Duası

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*