Panik Atak Duası ile Huzurlu Bir Yaşama Kavuşun!

Panik atak duasının tesirleri, sözleri ve okunma usulü

Panik atak son yıllarda giderek artan psikolojik sıkıntılardan biri haline gelmiştir. Panik atağın belirtileri ve teşhisi oldukça kolay olmasına rağmen bu rahatsızlığın niçin ortaya çıktığı henüz tam olarak tespit edilememiştir.

  • Uzmanlar panik atağın ortaya çıkışı hakkında onlarca farklı sebep ileri sürmektedir. Ancak bilim dünyası henüz panik atağın kesin olarak nedenini ortaya koymuş değildir.

Panik ataktan kurtulma yollarına gelince bu konuda da uzmanlar kendi arasında görüş birliğine varmış değillerdir. İlaçlı tedavi öneren doktorlar ile psikolojik telkin yöntemi kullananlar günümüzde iki önemli akımı oluşturmaktadır.

Panik ataktan kurtulma yolunda duanın önemi

Panik ataktan kurtulmak ve rahat bir yaşama kavuşmak için uzman desteği almak büyük önem taşımaktadır. Ancak panik atak rahatsızlığından kurtulmak için dua ederek manevi yaşamı zenginleştirmek de çok olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Panik atağın ortaya çıkardığı olumsuz etkileri bertaraf eden dua, Kuran ayetlerine ve Allah’ın güzel isimleri olan esmalara dayanmaktadır. Bu duayı okuyarak sıkıntılarından kurtulduğunu beyan eden çok sayıda mümin bulunmaktadır.

Panik atak duası okuyacak kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli hususlar

İslami yaşam tarzına uygun davranmak

Panik atak duası okuyacak müminler bu rahatsızlıktan kurtulmanın en önemli şartının İslami yaşam tarzına uygun davranmak olduğunu bilmelidir. İslam’ın yasakladığı şeylerden kaçınmak ve hak yolu takip etmek inşallah kişinin her manada rahata ermesine vesile olacaktır.

Duanın makbul kabul edildiği vakitler

Panik atak duasını gün içinde 2 defa okumak tavsiye edilen uygulamalardandır. Okumalardan birincisi sabahın erken saatlerinde, diğeri ise gece yatmadan önce yapılacaktır.

Eğer kişi günde sadece bir defa dua okuma fırsatına sahip ise gece uyumadan önce dua etmeye gayret etmelidir. Büyük alimler gece duasının faziletleri üzerinde durmuşlardır. Günümüzde uzman psikologların da uykuda geçen zamanın insan psikolojisi üzerindeki etkileri konusunda tespitlerde bulunması İslam alimlerinin ne kadar doğru tavsiyelerde bulunduğunu açıkça göstermektedir.

Duanın sözlü olarak niyaz edilmesi

Panik atak duasını sözlü olarak niyaz etmek ve dua sırasında tefekküre dalarak manevi huzura kavuşmayı dilemek esastır. Dua sözlerinin yazılı bir belge haline getirilerek kişinin üzerinde taşınması İslam’ın ön gördüğü dua anlayışına uygun değildir.

Panik atak duasını devamlı okumanın fazileti

Panik atak duasını mümkün mertebe devamlı okumaya gayret etmek gerekir. Zira duaya olan icabetin artırılması isteniyorsa sabırlı bir şekilde duaya devam etmek en isabetli davranış tarzı kabul edilmektedir.

Kısa panik atak duasının sözleri

Panik atak duasının teşkili şöyledir:

  • Besmele-i Şerif
  • Ya Selam esması
  • Rad suresi 28. ayet
  • Ya Latif esması
  • İhlas suresinin tamamı
  • Ya Kadir esması
  • İnşirah suresinin tamamı
  • Ya Rahman esması
  • Rad suresi 28. ayet

Dikkat edilirse panik ataktan kurtulma duası Rad suresi 28. ayeti kerimesi ile başlar ve yine bu ayeti kerime ile biter. Bu ayetin Türkçe meali “Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” şeklindedir ki duanın özünü ve mahiyetini açıkça ortaya koymaktadır.

Yukarıda verilen teşkil sırasına göre panik atak duasının sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Selam,

Ellezıne amenu ve tatmeinü kulubühüm bi zikrillah e la bi zikrillahi tatmeinül kulub.

Ya Latif,

Kul hüvallahü ehad. Allahüs samed. Lem yelid ve lem yuled. Ve lem yekün lehu küfüven ehad.

Ya Kadir,

Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab.

Ya Rahman,

Ellezıne amenu ve tatmeinü kulubühüm bi zikrillah e la bi zikrillahi tatmeinül kulub (amin)

Bazı alimler panik ataktan kurtulmak için gün içinde sık sık Rad suresi 28. ayetin okunmasını tavsiye etmektedir ve bu ayeti kerimeye “kısa panik atak duası” adını vermektedir.

Panik atak rahatsızlığından ötürü sıkıntı çeken kişilerin ailelerine ve yakınlarına ise Bakara suresinin 255. ayeti kerimesini yani Ayetel Kürsi’yi okumaları tavsiye edilmektedir. Ayetel Kürsi’nin okunuşu şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum la te’huzühu sinetüv vela nevm lehu ma fis semavati ve ma fil ard men zellezı yeşfeu ındehu illa bi iznih ya’lemü ma beyne eydıhim ve ma halfehüm ve la yühıytune bi şey’im min ılmihı illa bi ma şa’ vesia kürsiyyühüs semavati vel ard ve la yeudühu hıfzuhüma ve hüvel alıyyül azıym. (amin)

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

Konuyla alakalı olarak Sakinleşmek için Dua ve Sevgi Duası başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*