Peygamber Efendimizin Bizzat Uyguladığı Akşam Duası

Akşam Duasının Tanımı Nedir Nasıl Yapılır Hangi Faydaları Sağlar?

Öğleden sonra ve gece uyumadan önceye kadar okunması önerilen duaların tümüne akşam duası ismi verilmektedir. Genellikle pek çok insan uyku öncesinde bu çeşitli dualardan birini yapmaktadır. Allah’a dua edip Ona sığınarak huzurla uyumak isteyen pek çok kişi de gece uyumadan önce okunması gereken duaların ne olduğunu merak edip bu konuda araştırma yapmaktadır.

  • Dua, genel anlamıyla yaratıcıdan bir şey isteme, ona yaklaşma, onunla iletişim kurma amacını taşımaktadır. Akşam duaları da bu bağlamda önemlidir.

Zira kişi, rahat uyumak, kabus görmemek, günahlarından arınmak ya da nimetlerinden ötürü Allah’a şükretmek için bu duaları yatmadan önce okumak istemektedir. Bu eylemi gerçekleştirmek, kişiye mental bir rahatlık vermektedir.

Akşam Duası Hangi Durumlarda Okunmalıdır?

  • Dua etmek isteyenler için, farklı durumlarda okunacak farklı pek çok dua bulunmaktadır. Bu duaların çoğu, hadislerde geçen ve günümüze ulaşan dualardır. Aynı şekilde akşam duası kapsamında da çeşitli dualar olmakta ve kişi kendi seçimi doğrultusunda bunlardan okumaktadır. Namazdan sonra edilen duada cennete gitmek için edilen dualar daha yaygındır.

Akşam dualarını okumak için belli bir durumun olması gerekmez. Farklı dualar farklı zaman ve şekillerde okunabilmektedir. Birçok kişi akşam dua etmeyi alışkanlık haline getirmiştir ve bu, güzel bir alışkanlıktır. Cehennemden korunmak için akşam 7 kez okunan dualar da bu kapsamda sayılmaktadır. Yine hem sabah hem akşam olmaz üzere 3 kez okunması önerilen dualar da bulunmaktadır.

İlgili Yazı: Kuduriye Duası

Akşam Duası Hangi Durumlarda Tesirli Olur?

Akşam dualarının tesirli olması için, sağlam bir inanç ve samimi bir kalp olması gerekmektedir. İnanarak yapılan dualar, Allah katına ulaşacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus ise akşam duası yapılırken gereken sayıda ve zamanda yapmaktır.

  • Akşam duaları en erken öğle vaktinin girmesiyle okunmaya başlanabilir. Gece yarısına kadar okunması unutulan duaların öğleye kadar okunması da mümkündür.

Akşam namazının ardından dua okumanın çeşitli faydaları şunlardır:

  • Manevi huzur sağlar.
  • Sevap kazandırır.
  • İnsanın şeytandan ve kötü düşüncelerden uzaklaşmasına yardımcı olur.
  • Kişinin günahlarından temizlenmesini sağlar.
  • Kişiye güven verir.

Akşam duaları arasında geçen dualar namazda veya namaz sonrası yatağa yatarken ya da yataktan kalkarken okunabilir. Bu duaları okuyan kişilerin günahlarının affedileceği rivayet edilmektedir.

Akşam Duası Nasıl Yapılmalıdır?

Peygamber Efendimizin ne kadar çok dua ettiği herkesin malumudur. Anlatılanlara bakıldığında Peygamber Efendimiz yatmadan önce akşam duası olarak önce Fatiha Suresi ve bir sure daha okurmuş.

  • Sonrasında çok sevap kazandırdığı söylenen zikirleri söylermiş. Ardından 33 kere Sübhanallah ve Elhamdülillah der ve 34 kez de tekbir getirirmiş. 100’e tamamlanan tesbihat bittiğinde ise Kafirun Suresinin okunmasını tavsiye edermiş.

Bir başka akşam duası yapılma aşaması ise şöyledir: İlk olarak yatağa abdestli ve besmele çekerek girilir. Yatarken sağ tarafın üzerine ve kıbleye dönük olarak yatmaya dikkat edilir. Sağ elin avcu sağ yanağın altına kıstırıldıktan sonra Ayet-el-kürsi okunur. Sonrasında üç kez ihlas Suresi ve birer kez Fatiha ile Felak ve Nas Sureleri okunur. Sonrasında tesbihat yapılır.

Akşam Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

Bazı hadislerde ifade edildiğine göre akşam duası okuyup öyle yatan insanların günahları ne kadar çok olursa olsun affedilir. İnsana huzur veren ve kendisini iyi hissetmesine olanak sağlayan bu duaların anlamlarının da genel itibariyle oldukça güzel olduğunu söylemek mümkündür. İçtenlikle yapılan bu dualar Allah’ın izni ve inayetiyle kabul olacaktır.

Türkçe anlamlarında Allah’a teslim olma durumu vardır. Teslimiyet ve yönün Yaratıcı’ya dönük olduğu ve kişinin işini O’na bıraktığı ifade edilmektedir. Allah’ın gazabından yine Allah’a sığınma ve rıza isteme vardır duaların anlamında. İndirilen kutsal kitaba ve bu kitabın peygamberine inanıldığı da ayrıca dile getirilir.

Şu tavsiyemiz de ilginizi çekecektir:

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*