Sağlık Duası Hükmünde 7 Mucizevi Niyaz

Sağlık dualarının sözleri ve okunma usulü

Bir insanın yaşamında sahip olabileceği en kıymetli hazine hiç şüphesiz ki iman üzerine bir hayat sürdürmektir. Bu hazineden sonraki en değerli şey ise sağlıktır. Zira sağlıklı bir yaşamın kıymeti sahip olunan maddi hiçbir şey ile ölçülemez.

Peki sağlıklı olmak için neler yapılmalıdır? Yanıt aslında son derece basittir: İslami yaşam tarzına uygun bir hayat sürdürmek, her türlü günahtan uzak durmak ve manevi dünyayı zengin kılmak.

Gerçekten de dinimizin emir ve yasaklarına uygun davranmak sağlıklı bir yaşamın ilk koşuludur. Ancak bazen kişi İslami anlayışa uygun yaşadığı halde çeşitli hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabilir. Zira hastalıklar da birer sınanma aracıdır. Yani bu dünyadaki sınavımızın bir parçası da hastalıklardır. O halde müminler hastalıklarla karşılaştıklarında isyankar olmamalı ve yüce Rablerine şükürde bulunmaya devam etmelidir.

Hastalık durumunda dualar okumak ise sağlıklı bir yaşama kavuşma konusunda muazzam tesirler göstermektedir. Sağlık duaları okuyarak şifa bulan sayısız mümine ait anlatımlar bulunmaktadır.

Aşağıda muhtelif konulara dair okunan 7 farklı sağlık duasının sözlerine ve Türkçe meallerine yer verilmiştir. Ayrıca duaların okunma usulü hakkında da kısa bilgilendirmeler yapılmıştır. Sözleri verilen tüm dualar Kuran ayetlerine, sahih hadislere ve Allah’ın güzel isimleri olan esmalara dayanmaktadır.

Aile fertlerinin okuyacakları sağlık duası

Yaygın olarak aile fertlerinin birbirlerine sağlık dilemek için okudukları bu niyaz başka insanlar için de okunabilir. Bu dua okunduktan sonra İhlas suresinin de okunması inşallah faydalı olacaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

Ezhibil bese rabbennasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiçbir hastalık bırakmasın.” (Buhârî, Müslim, Ebû Dâvud)

Hasta ziyaretlerinde okunan sağlık duası

Bu duanın hastanın yanında iken okunması daha makbuldür. Bu etkili niyaz hasta ziyareti bittikten sonra da okunabilir.

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme Rabbe’nnâsi müzhibel yesi işfi enteşşâfi lâ şâfi illâ ente işfi şifâen lâ yuğâdiru sekamen. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Ey insanların Rabbi ve bütün dertlere deva veren yüce Allah’ım! Senden başka şifa verecek yoktur, şifa yalnız sendendir. Bu hasta kuluna öyle bir şifa ver ki, hastalığın en ufak izi bile kalmasın.”  (Buhari)

Nazardan korunmaya vesile olan sağlık duası

Pek çok hastalığın sebebi ne yazık ki nazar illetidir. Nazar, Peygamber Efendimizin ifadesi ile “hak”tır yani gerçektir. Bu itibarla dua okuyarak nazarın tesirlerini ortadan kaldırmak büyük önem arz etmektedir. Kendisinin veya bir yakınının nazara maruz kaldığını düşünen müminlerin şu duayı okumaları halinde inşallah nazarın olumsuz tesirlerinden korunacaklardır.

Bismillahirrahmanirrahim

Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Allah’ın ismiyle seni rahatsız eden her şeyden sana okurum. Her nefsin veya hasetçi her gözün şerrinden Allah sana şifâ versin. Allah’ın adıyla sana okurum.” derdi. (Müslim)

Ağır hastalıkların şifa bulması için okunan sağlık duası

Tedavisi güç hastalık hallerinde okunan bu dua inşallah şifa bulmaya vesile olacaktır. Dua sözlerinin peş peşe üç defa okunması tavsiye edilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Eselullahil azime rabbel arşil azim en yeşfiyeke. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Büyük Allah’tan, büyük Arş’ın Rabbi Allah’tan sana şifâ vermesini istiyorum!”  (Ebû Dâvud, Tirmizî)

Sağlık ve afiyet duası

Bu dua hem bedensel yönden sağlık bulmaya vesile olur hem de kişinin huzurlu bir yaşama kavuşmasını temin eder. Dua yanı zamanda ruhsal sorunlardan kurtulmaya da vesiledir. Bu duanın devamlı okunduğu evlerde inşallah herhangi bir sorun yaşanmaz ve insanlar mutlu bir yaşam sürdürür.

Bismillahirrahmanirrahim

Allâhumme innî eselükel afve vel âfiyete fiddünyâ vel âhırah. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Allah’ım! Senden dünya ve ahiret hayatında bağışlanma, sağlık, sıhhat ve nimet istiyorum.” (Ebu Davud)

Hasta kişinin bizzat okuması tavsiye edilen sağlık duası

Hastalanan kişilere Kuran-ı Kerim’in Şuara suresinin 80. ayeti kerimesini sıkça dua hükmünde okuması tavsiye edilir. Bu duanın okunması ile hasta kişi kendisinde kuvvet bulacak ve Allah’ın izni ile hastalığı yenecektir.

Bismillairrahmanirrahim

Ve iza meriztü fehüve yeşfin (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Hastalandığım zaman bana şifâ veren O’dur.” (Şuara-80)

Sağlık duası hükmünde okunan 4 esmayı şerif

Büyük alimler hasta kişiler ile onların yakınlarına şu dört esmayı zikretmelerini tavsiye etmektedir:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Şifael Kulüb

Ya Selam

Ya Hafiz

Ya Mucib (amin)

Esmaların Türkçe karşılıkları şöyledir:

Ya Şifael Kulüb esması “kalplere şifa veren” manasındadır.

Ya Selam, “kullarını emin kılan” demektir.

Ya Hafiz esması “koruyucu ve muhafaza edici” anlamına gelir.

Ya Mucib, “duaları kabul eden” manasındadır.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

Dilerseniz konu ile alakalı olarak Mutluluk Duası başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*