Şahmeran Duası Bir Safsata mı Yoksa Bir Mucize mi?

Şahmeran Duası Nedir, Niçin Okunur, Sözleri Nelerdir?

Şahmeran duası İslam dünyasında yüzyıllardır yaygın biçimde okunan ve müminlerin sayısız kere olumlu tesirleri hakkında bilgi verdiği önemli bir duadır. Ancak bazı alimler bu duanın sahih bir niyaz olmadığını ifade ederek duanın okunmaması gerektiği yönünde açıklamalar yapmıştır.

 • Peki işin aslı nedir? Şahmeran duası diye bir niyaz var mıdır? Duanın kaynağı nereye dayanır? Şahmeran duasının tesirleri hangi özelliğinden kaynaklanır?

İşte bu yazımızda yukarıdaki sorulara cevap vererek okurlarımızın kafasındaki soru işaretlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacağız. Ardından şahmeran duasının sözleri ile Türkçe mealini aktaracağız.

İşte şahmeran duası hakkında bilinmesi gereken her şey

Şahmeran duası “iyi insanların duası” anlamına gelir?

Şahmeran duası hakkında bilinmesi gereken ilk şey duanın kelime anlamıdır. Şahmeran 2 kelimeden oluşan birleşik bir sözcüktür: “şah” ve “meran”.

Meran kelimesi “insanlar” anlamına gelir. Şah sözcüğünün ise “yüce, iyi, dürüst ve lider” gibi manaları vardır.

Bu iki kelime bir arada düşünüldüğünde duanın anlamı “iyi insanların duası” biçiminde ortaya çıkmaktadır.

Şahmeran kelimesine çok benzeyen bir de “şahmaran” sözcüğü vardır ki bu ifade “yılanların şahı” anlamına gelir. Bu itibarla duanın ismini söylerken kesinlikle “şahmaran” ifadesi kullanılmamalı “şahmeran” sözcüğünün doğru telaffuz edilmesine dikkat edilmelidir.

Şahmeran duası gönül rahatlığı ile okunabilecek sahih bir duadır

Bazı eserlerde şahmeran duasının sahih bir niyaz olmadığına dair görüşler ileri sürülmektedir. Bu kesinlikle doğru değildir. Çünkü bir duanın okunup okunamayacağının en önemli ölçütü duanın sözleridir. Duanın sözleri eğer dine aykırı bir nitelik taşımıyorsa güzel olan bütün sözlerle yüce Allah’a el açılıp dua edilebilir.

 • Şahmeran duasının içeriğine bakıldığı zaman Allah’ın güzel isimleri olan esmaların bulunduğu ve Allah’ın yüceliğine dair pek çok ifadeye yer verildiği görülmektedir. Bu itibarla şahmeran duasında geçen güzel ifadelerle el açıp dua etmek yanlış olması bir yana son derece faziletli bir davranıştır.

Ayrıca dua konusunda otorite kabul edilen pek çok büyük alimin şahmeran duasına eserlerinde yer vermeleri ve bu duanın okunmasını tavsiye etmeleri de duanın sahih bir niyaz olduğunu göstermesi bakımından önemli bir ölçüttür.

Hem maddi konularda hem de özel yaşamla ilgili meselelerde okunabilen etkili bir niyaz: Şahmeran duası

Şahmeran duası helal olmak koşulu ile her türlü isteğin gerçekleşmesini dilemek için okunabilir. Her türlü dilek ve hacetin yerine gelmesi için başvurulan bir dua olduğundan bazı âlimler tarafından “duaların şahı” olarak da isimlendirilmiştir.

Şahmeran duasının şu konularda okunabilecek etkili bir niyaz olduğu beyan edilmiştir:

 • Rızık duası hükmünde
 • Zor durumdan kurtulma duası olarak
 • Aile huzurunu temin etmek maksadıyla
 • Zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için
 • Hayırlı bir kısmet ile nasiplenmek
 • Muvaffakiyet yani başarı duası amacıyla
 • Herhangi bir ihtiyacı olanlar için hacet duası hükmünde
 • Şifa duası olarak
 • Karar vermekte zorlanan kişiler için basireti açmak maksadıyla
 • Nazar ve her türlü şer gücün etkisini bertaraf etmek için

Burada ifade edilenler dışında şahmeran duası akla gelebilecek her türlü mevzuda okunabilir. Yeter ki müminin dua ile istediği şey kendisi için helal olsun ve onu günaha bulaştırmasın.

Şahmeran duası okuyacak müminlerin dikkat etmeleri gereken 4 önemli husus

Şahmeran duası okuyarak dilek ve hacetlerinin gerçekleşmesini isteyen müminlerin dikkat etmeleri gereken önemli noktalar şöyle ifade edilebilir:

Şahmeran duası için makbul kabul edilen zamanlar

Şahmeran duası günün her vakti okunabilir. Zira İslam’da duaların okunması için kesin biçimde belirlenmiş zamanlar yoktur. Ancak bu durum makbul zamanların olduğu gerçeğini de ortadan kaldırmaz. Duaların kabule karin olduğu vakitlerde dua etmek elbette ki daha hayırlıdır.

Şahmeran duası hakkında bilgi veren alimler bu duanın maddi konularla ilgili okunduğunda sabah şafak vakitlerinde niyaz edilmesi gerektiğini beyan etmişlerdir. Şayet bu kutsi dua özel yaşamla ilgili dileklerin gerçekleşmesi maksadıyla okunacaksa yatsı namazlarından sonra dua edilmesi tavsiye edilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Hacet Duası

Duayı kaç gün boyunca okumak gerekiyor?

Şahmeran duası bir hafta boyunca ve her gün bir defa okunması tavsiye edilen dualardan biridir. Eğer kişi sabırlı davranır ve istekleri gerçekleşinceye kadar dua etmeye devam ederse inşallah daha tesirli olur. Zira dua edilirken aceleci olmamak ve duaya sabırla devam etmek bizzat Hazreti Muhammed’in tavsiyesidir.

Şahmeran duası okuyan kişilerin bir miktar sadaka vermesi zorunlu mudur?

Yüzyıllardır şahmeran duası okuyan kişiler, dua okudukları günlerde bir miktar sadaka vererek duanın icabetini artırmaya çalışmaktadır. Dilek duaları okunurken sadaka vermek zorunlu değildir. Ancak ihtiyaç sahiplerini sevindiren bir mümin yüce Allah’a el açtığında inşallah duaları kabul görür. Zira zor durumda kalan müminlerin rahata ermelerine vesile olan kişileri inşallah yüce Allah da zor durumdan kurtarır.

Şahmeran duasını okuyan müminlere ayrıca duadan sonra başta Fatiha suresi olmak üzere Kuran-ı Kerim’den birkaç kısa sure okumaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca dua edilirken mümkün mertebe abdestli olmaya gayret etmek de büyük alimlerin tavsiyeleri arasındadır.

Şahmeran duasının kabulünde en önemli şart duaların samimi bir şekilde okunmasıdır

Şahmeran duasının Arş-ı Âlâ’da kabul görmesi ve Takdir-i İlahiyede karşılık bulması için en önemli şart hiç kuşkusuz ki duanın samimi duygularla yapılmasıdır. Çünkü Allah katında en makbul dualar kişinin tüm kalbiyle okuduğu dualardır. Bu itibarla müminlerin şahmeran duasına bütün benlikleri ile inanarak müracaat etmeleri büyük önem arz etmektedir.

Şahmeran duasının sözleri

Şahmeran duasının Türkçe meali

Şahmeran duasının bir başka ve etkili versiyonu da dut yaprağı ya da akasya yaprağına okunan şu sözcükler ile oluşur. Aşağıdaki sözcükleri akasya yaprağına ya da dut yaprağına (artık hangisini temin edebilirseniz veya hangisine işlem yapmak isterseniz) cuma geceleri yani perşembeyi cumaya bağlayan geceler yatsı namazını kıldıktan sonra okuyun ve bunu 3 hafta boyunca devam ettirerek şahmeran duasının bu farklı versiyonunu da uygulamış olun. Çünkü bundan da çok fazla etki gören ve faydalanan insan olduğu biliniyor:

“Allah’ım el Muahhir esman ile dilediğini alçaltarak onları rezil rüsva eden ve dilediğini de yükselterek onları aleme sultan eyleyen senin varlığın dır, el Evvel esmaül hüsnan ile ezeli varlığa sahip olan sen olduğun gibi el Ahir esmasının sahibi olan da sensin ve daima kalıcı olacak yegane varlık da sen olacaksın. Zahir ve Batın esmaların ile her bir varlığın dış görünüşünü tanzim ettiğin gibi her bir varlığın iç alemini de en güzel ve güzide şekilde dizayn eden ve onlara hem dış dünyanın hem de iç alemin dehlizlerini gösteren, dilediğini alçaltan ve dilediğini yüksek makamlara getiren, kullarından günah işleyenleri hemen cezalandırmak yerine onları tövbe etmeye teşvik eden senin varlığındır. Müşrikleri helak eden adaletin, celalin ve azametinin hakkı için şahmeran duasının kabulü maksadıyla senin katına gelen bu kuluna faziletinin en hayırlısını nasip eyle. Er Rauf esmanın hikmetine sığınarak merhametinin bana sığınak olmasını ve azametinin bana koruma kapısı haline gelmesini temenni ediyorum, el Vali esmaül hüsnanın kainatı en düzgün şekilde idare eden varlığın ile birleştiren el Ber ismin ile iyilik ve ihsanı cömertçe mahlukata dağıtan ve Malikül Mülk esmaül hüsnan ile görünen ya da görünmeyen zahir olan ya da batın olan her bir varlığın mülkünü ve yönetimini elinde tutan ve onları en münasip şekilde idare eden varlığının hatırına, şahmeran duası ile istediğimi elde etmeyi bana nasip eyle, amin.”

Yukarıdaki ifadelerde de beyan ettiğimiz gibi bu sözcükler dut yaprağı veya akasya yaprağının üzerine okunacak ve bu şekilde işlem yapılacaktır.

Eğer şimdiye kadar En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın etkinliğine şahit olmadıysanız artık tam zamanı. En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki birbirinden ilginç yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu değerli eseri indirmek için şuraya tıklayın. (Tıkla, indir.)

İnternette buna benzer yüzlerce mucizevi yorum bulunuyor.

 

2 yorum

 1. İşsizim ve sürekli farklı sebeplerden dolayı işten çıkarılıyorum. Ve burum benim psikolojımi çok etkiledi. Lütfen bana da en kısa zamanda istediğim gibi güzel bir iş bulmamı ve çıkmak istemeyeceğim bir iş hemde çıkarılmayacagım daim olan bir iş nasip olması için hangi duaları okumam gerekli yardımcı olabilir misiniz?

 2. Bu konuda cok caresizim. Ve 2 kez issiz kaldiginda Sahmeran
  Duasini okudum 2. Haftada is Buldum. Ve 2. De yine issiz kaldiginda yine okudum ve akabinde 2. Haftada is buldum ve buldugum isleri 7-8 ay calistiktan sonra sebepsiz yere isten cikarildim. Ve sahmeranin yanlis okudum anlamayadim yardimci olabilir misiniz bu durumda ne yapmaliyim?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*