Sakinleşmek İçin Dua Bütün Ruhsal Yapıyı Değiştiriyor!

Sakinleşmek için duanın sözleri nelerdir, nasıl okunur?

Sakinleşmek için dua hem bizzat kişiden kaynaklanan hem de dış etkiler sonucu ortaya çıkan sorunların ortadan kalkması için okunmaktadır.

Bu etkili dua kişinin bütün ruhsal yapısını etkileyerek olaylar karşısında daha iradeli ve basiretli olmasını sağlamaktadır. Sakinleşmek için duayı devamlı biçimde okuyan kişiler İnşallah herhangi bir psikolojik sorun yaşamayacak ve en kötü durumlarda dahi Allah’ın izniyle bir çıkış yolu bulacaktır.

Sakinleşmek için dua her şeyden önce dua okuyan kişiye etkiler

Dualar, dilek ve hacetlerin gerçekleşmesi için yüce Allah’tan murad edilen şeylerin istenmesidir. Helal olmak koşulu ile müminler her konuda Allah’tan dua ile istekte bulunabilirler.

Sakinleşmek için dua ise kişinin olaylar karşısında sakinleşmesini temin etmek üzere okunmaktadır. Zira Kuranı Kerim’de “Şüphesiz insan çok hırslı ve sabırsız olarak yaratılmıştır.” (Mearic-19) denilmektedir. Yani yaşanan sorunların bizzat insanın kendisinden kaynaklandığı ifade edilmektedir.

Ancak insanın hırstan ve sabırsızlıktan uzak durması gerektiği de dini kaynaklarda ifade edilmektedir. İşte burada sözlerini vereceğimiz sakinleşmek için dua, kişinin olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtularak sakin bir ruhsal yaşama kavuşmasını temin etmektedir.

Sakinleşmek için dua okuyacak müminlere İslam alimlerinden önemli tavsiyeler

Duaların manevi gücünden istifade ederek ruhsal yapılarını değiştirmek isteyen kişilerin aşağıda ifade edilen büyük alimlerin tavsiyelerine uyuması inşallah çok faydalı olacaktır:

 • Yaptığınız her işe besmele ile başlayın.
 • Yapılan hatalar ve işlenen günahlar için vakit kaybetmeden tövbe istiğfar edin.
 • Allah’ın verdiği güzel nimetler için şükürde bulunmayı ihmal etmeyin.
 • Allah’ın güzel isimleri olan Esmaül Hüsna’yı gün içinde sıkça niyaz edin.
 • Fırsat buldukça Kuran-ı Kerim’den kısa sureler okuyun.
 • Peygamber Efendimize her fırsatta salavat getirin.
 • Sevdiklerinizle güzel diyaloglar kurmaya gayret edin, ailevi bağlarınızı sağlam tutun.
 • Size ve ailenize maddi açıdan fayda sağlayacak işlerde çalışın.
 • Fırsat buldukça seyahat edin.
 • Sadaka vermeyi alışkanlık haline getirin, zor durumda olan müminlere yardım edin.
 • Her zaman bakımlı ve temiz olmaya özen gösterin.
 • Mümkün mertebe her zaman abdestli olmaya gayret edin.

Burada ifade edilen tavsiyelerin yanı sıra büyük alimler dua etmenin hayatın bir parçası haline getirilmesini de önermektedir. Yüce Allah’a el açarak ona dua etmeyi alışkanlık haline getiren bir müminin ruhsal sorunlar yaşaması mümkün değildir. Zira dini sorumluluklarını bilerek yaşayan ve dua ederek yüce Allah’a yönelen müminler inşallah her türlü zorluğun üstesinden geleceklerdir.

Sakinleşmek için duanın sözleri

Müminler sakinleşmek için yüzyıllardır “Hazreti Lokman’ın Duası” adı verilen ve Lokman suresi 17. ayeti kerimesine dayanan duayı okumaktadır. Bu duada Hazreti Lokman kendi oğluna öğütler vermektedir. Sabırlı olmayı telkin eden bu öğütler daha sonra Müslümanlar tarafından da dua hükmünde okunmuştur.

Gerek bu duayı okuyup tatbik eden kişilerin dile getirdikleri mucizevi gelişmeler gerekse de büyük alimlerin konu ile ilgili görüşleri duanın ne kadar etkili olduğunu açıkça göstermektedir.

Hazreti Lokman’ın dilinden söylenen sakinleşmek için duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

“Ya büneyye ekımıs salate ve’mur bil ma’rufi venhe anil münkeri vasbir ala ma esabek inne zalike min azmil ümur” (amin)

Sakinleşmek için dua hükmünde okunan ayeti kerimenin Türkçe karşılığı:

Bismillahirrahmanirrahim

“Yavrum! Namazı dosdoğru kıl. İyiliği emret. Kötülükten alıkoy. Başına gelen musibetlere karşı sabırlı ol. Çünkü bunlar kesin olarak emredilmiş işlerdendir.” (Lokman-17)

Sakinleşmek için dua okuduktan sonra büyük alimler müminlere İnşirah suresini okumayı da tavsiye etmektedir. Sakinleşmek için dua ile İnşirah suresinin bir arada okunması inşallah çok daha faziletli kabul edilmektedir.

İnşirah duasının sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab. (amin)

İnşirah suresinin Türkçe meali şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

“(Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi? Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı? Senin şânını yükseltmedik mi? Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ancak Rabbine yönel ve yalvar.”

Sakinleşmek için okunan 99 zikir

Sakinleşmek için dua okuyan müminler gün içinde fırsat buldukça 33 defa Sübhanallah, 33 defa Elhamdülillah, 33 defa Allahu Ekber derlerse inşallah dualarına olan icabet artacak ve kendilerine büyük bir sabır ve hikmet ihsan edilecektir.

Sakinleşmek için dua okuyan kişilerin dikkat etmeleri gereken 4 önemli husus

Sakinleşmek için yüce Allah’a el açan müminlerin şu noktalara dikkat etmeleri duanın usul ve adabına uygun biçimde niyaz edilmesi açısından önem arz etmektedir:

 1. Dua sözlerini ezberlemekte zorlanan müminler yazılı bir metin yardımı ile de bu duayı okuyabilirler.
 2. Sakinleşmek için duayı birincisi sabah diğeri gece olmak üzere günde 2 defa okumak tavsiye edilmiştir.
 3. Sakinleşmek için dua okuyan müminler aynı zamanda İslam ahlakının gerektirdiği biçimde yaşamayı ilk edinmelidir. Unutulmamalıdır ki en huzurlu yaşam tarzı ancak İslam adabına uygun yaşamakla mümkün olmaktadır.
 4. Sakinleşmek için dua okuyan müminler duaların kabulü açısından en önemli şartın samimi duygularla dua etmek olduğunu bilmeli ve kalpten bir şekilde dua etmelidir.

Hayırlara vesile olacak bir tavsiye

Her türlü dilek ve hacetinizin gerçekleşmesi için Her Kapıyı Açan Murad Duaları kitabından istifade edebilirsiniz. Okurlardan çok olumlu yorumlar alan bu muazzam eser tamamen sahih dualara dayanmaktadır ve inşallah sizin de murat ettiğiniz şeylere kavuşmanıza vesile olacaktır.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

Dilerseniz Sevgi Duası ve Dilek Duası başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz

 

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*