Uzaklaştırma Duası 7 Okumada Muazzam Tesirler Gösteriyor

Uzaklaştırma duası ile inşallah kötü insanlardan korunacaksınız

Özel hayatın ve maddi durumun düzene girmesi maksadıyla okunan en önemli niyazlardan birisi de uzaklaştırma duasıdır. Zira hayatımızda çeşitli sıkıntılarla karşılaşmamız çoğu zaman bizden kaynaklanmaz. Bizi zor duruma sokan kişiler hayatımızda olmasını istemediğimiz şahıslardır.

İşte uzaklaştırma duası hayatımızdan çıkmaları halinde daha mutlu bir yaşam sürdüreceğimiz bu kişilerden kurtulmamıza vesile olur.

Uzaklaştırma duası vekaleten de okunabilir

Uzaklaştırma duasını aile bireyleri ve yakın arkadaşlar da birbirleri için okuyabilirler. Bazen yanlış kişilerle birlikte olan ve ondan çeşitli zararlar gören kişi duygularının etkisinde olduğu için içinde bulunduğu kötü durumun farkına varmaz. Ancak çevresindeki kişiler ne kadar sıkıntılı bir süreç yaşandığının farkındadır.

İşte böylesi durumlarda uzaklaştırma duasını kişinin bir yakınının okuması büyük önem arz eder. Zaten uzaklaştırma duası tarihte yaygın olarak kötü niyetli insanları evlatlarından uzaklaştırmak isteyen anne babalar tarafından okunmuştur.

Tabi duayı bizzat kişinin kendisinin okuması daha faziletlidir. Bu bakımdan uzaklaştırma duasını okuması için önce bizzat kişinin kendisine tavsiyede bulunulmalı, eğer kendisi bu öneriyi kabul etmiyorsa diğer kişiler duayı vekaleten okumalıdır.

Uzaklaştırma duası okuyacak kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli hususlar

Dua öncesinde abdest almak

Uzaklaştırma duası okumadan önce abdest alınması tavsiye edilmiştir. Zira bu etkili dua Kuran ayetlerine dayanmaktadır ve bu tarz duaların abdesti okunması daha doğrudur. Abdest alarak duaya hazırlık yapan müminlerin aynı zamanda temiz kıyafetler içinde olmaya özen göstermeleri ve dua edecekleri mekânın temizliğine dikkat etmeleri de büyük önem arz etmektedir.

Bir miktar sadaka vermek

Dua ile uzaklaştırılması istenen kişiler aslında aileye musallat olan birer kaza-bela gibi düşünülmelidir. Bu itibarla kaza-belanın def edilmesinde olduğu gibi kötü insanların uzaklaştırılması sürecinde de bir miktar sadaka vermek yerinde olacaktır. Unutulmamalıdır ki sadaka vermek insanları kötülüklerden korur ve kaza-belanın defini sağlar.

Ketum davranmak

Uzaklaştırma duası okuyan kişiler bu duayı okuduklarına dair ulu orta konuşmamalıdır. Zira özel ve ailevi yaşamla ilgili duaların okunması hususunda ketum davranmak yani öteki insanlara bilgi vermemek esastır.

Duayı makbul zamanlarda okumak

İslami anlayışta müminler diledikleri her vakit yüce Allah’a el açarak dua edebilirler. Ancak duaların daha makbul kabul edildiği yani icabetinin güçlü olduğu zamanlar da vardır. Cuma günleri, bayram sabahları, arife günleri ve kandil geceleri bu makbul vakitlerden sadece birkaçıdır. Ayrıca farz namazlarından sonra yapılan duaların da daha hızlı kabul gördüğüne dair beyanlar vardır. Uzaklaştırma duası okuyacak müminlerin bu vakitlerde dua etmeye dikkat etmesi inşallah daha faydalı olacaktır.

Duaya sabırla devam etmek

Uzaklaştırma duası hacet duası hükmündedir. Yani el açan kişi bir sıkıntısının giderilmesi için yüce Rabbine niyaz etmektedir. Bu tarz duaları okurken aceleci davranmamak ve istekler gerçekleşinceye kadar duaya sabırla devam etmek büyük önem arz etmektedir. Bazı alimler ise uzaklaştırma duasının bir hafta boyunca okunması gerektiğini belirtmektedir. Duaya cuma günü başlanıp duanın perşembe günü bitirilmesi de tavsiye edilmiştir. Ancak dilek ve hacet dualarında murat edilen şeye kavuşuncaya kadar sabırlı biçimde dua etmek Hz Muhammed’in sünnetine daha uygundur.

Samimi duygularla dua etmek

Duaların kabulü konusunda en önemli ölçüt iç şüphesiz ki müminlerin içten duygularla dua etmeleridir. Müminlerin tüm kalbî duygularıyla yüce Allah’a el açmaları halinde inşallah sesleri Ârş-ı Âlâ’da duyulacak ve sıkıntıları en kısa zamanda giderilecektir.

Uzaklaştırma duasının sözleri

Uzaklaştırma duası iki farklı Kuran ayetinden oluşmaktadır. Bu ayeti kerimeler Fâtır suresinin 2. ayeti ile Mü’minûn suresi 118. ayettir.

Besmeleyi şeriften sonra Fâtır suresinin 2. ayeti peş peşe 7 defa okunur. Ardından duanın hatimesi anlamında Mü’minûn suresi 118. ayeti kerime niyaz edilir. Buna göre duanın tam sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Ma yeftehıllahü lin nasi mir rahmetin fe la mümsike leha ve ma yümsik fe la mürsile lehu mim ba’dih ve hüvel azızül hakım. (7 defa okunacak)

Ve kur rabbığfir verham ve ente hayrur rahımın (amin) (1 defa okunacak)

Büyük alimler uzaklaştırma duasının sözlerini ezberlemekte zorlanan müminlerin dua sözlerini yazılı bir kaynaktan yararlanarak da okuyabilecekleri beyan etmişlerdir.

Duada geçen ayetlerin Türkçe karşılıkları

“Allah, insanlar için ne rahmet açarsa, artık onu tutacak (engelleyecek) yoktur. Neyi de tutarsa, bundan sonra onu gönderecek yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Fâtır-2)

De ki: “Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!” (Mü’minûn-118)

Bazı kaynaklarda uzaklaştırma duası okuyacak müminlerin Fetih ve Tebbet suresini de okumaları tavsiye edilmektedir. Bu iki surenin uzaklaştırma duasının sözleri olmadığını ancak okunması halinde duanın icabetini arttıracağını ifade etmekte fayda vardır.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

Dilerseniz Sakinleşmek İçin Dua ve Beladan Kurtulma Duası başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz

 

8 yorum

  1. Merhaba 3 yıllık bi erkek arkadaşım var ilklerde herşey çok güzeldi çok seviyordum sonra işler tersine dönmeye başladı üzdü günlerce aylarca hep ağlattı beni peşimi bırakmıyor ona karşı bi sevgi kalmadı içimde peşimi bırakmıyor ayrılmayı çok kez denedim bana yardım edin ne olur

  2. Hocam ben çok zor durumdayım. Benim bi erkek arkadaşım var.ben bunun niyetinin kötü olduğunu anladım.ve ayrılmak istiyorum fakat o beni tehdit ediyo. Bundan nasıl kurtulabilirim hocam nolur bana bi dua önerin. Pesimi bıraksın ve bana zarar vermesin

  3. Benim babam çok kötü bir adam annem boşanmak istiyor ama annemin peşini bırakmıyor içkisi var kumarı var evde de sürekli huzursuzluk çıkarıyor evden uzaklaşması için peşimizi bırakması için var mıdır bir dua hocam

  4. Hocam bizim eve bir akraba geldi yaklaşık 2 yıldır burada gitmesi için imalar yapsak da umurunda olmadı kovamıyoruz da huzurumu bozmak için herşeyi yapıyor. Acaba bunun için hangi dua yı okumalıyım ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*