Ya Vedud Duası Özel Yaşamınızda Hayırlara Vesile Olacak İnşallah!

Ya Vedud Duasının Tesirleri, Sözleri ve Okunma Usulü

Ya Vedud duası özel hayatla ilgili her türlü sorunun bitmesini sağlayarak kişinin mutlu bir yaşam sürdürmesine vesile olan etkili bir duadır.

Ya Vedud duasına ismini veren El-Vedud esması “kullarını seven ve sevilmeye layık” anlamlarına gelmektedir. Bu duayı okuyarak murat ettiği güzelliklere nail olan sayısız müminin anlatımları bulunmaktadır.

Bu yazımızda Ya Vedud duası hakkında detaylı bilgiler verilerek dua sözleri ile Türkçe meali aktarılmıştır. Sunacağımız bilgilerin hayırlara vesile olmasını temenni ederek konuyla ilgili detaylara geçiyoruz. İşte ya Vedud duası hakkında bilmeniz gereken tüm önemli hususlar:

El-Vedud esması Kuran’da geçiyor mu?

El Vedud esması Kur’an’da şu ayetlerde geçmektedir:

“O, çok bağışlayan ve çok sevendir.” (Buruc-14)

“Rabbinizden bağışlanma dileyin; sonra O’na tevbe edin. Muhakkak ki Rabbim çok merhametlidir, çok sever.” (Hud-90)

Bu ayeti kerimelerden de anlaşıldığı üzere El Vedud esması Allah’ın güzel isimlerinden biridir. Allah’ın sonsuz merhameti ve sevgisinin ifade edildiği esmadır. İşte bu itibarla insanlar arasında sevginin hasıl olmasını dilemek için El Vedud esmasına müracaat edilmektedir.

Ya Vedud Duası Mutlaka Abdestli Biçimde Okunmalıdır

Ya Vedud duası iki bölümden oluşur. Bu bölümlerden birisi dua metni ikincisi ise Kuran ayetleridir. Kuran ayetlerine dayanan duaların ise mümkün mertebe abdestli okunması gerekir.

Ya Vedud duasını okuyacak müminler dua öncesinde abdest almaya fırsat bulamazlarsa duayı abdestsiz biçimde de okuyabilirler. Ancak abdest alarak dua okumak kişinin duaya gösterdiği önemi ifade eder. Ayrıca abdestin pek çok faziletinin bulunduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Duanın Okunduğu Günlerde Sadaka Verilmesi

Ya Vedud duasının okunduğu günlerde bir miktar sadaka verilmesi yüzyıllardır yapılan bir uygulamadır. Büyük alimler bu duayı okuyarak dilek ve hacetlerinin gerçekleşmesini isteyen kişilere sadaka vermelerini önermiştir. Ancak bilinmelidir ki Ya Vedud duası için sadaka vermek zorunlu bir şart değildir.

Duaların okunduğu günlerde sadaka vermek zorunlu olmasa da duanın kabulü konusunda son derece faydalıdır. Zira ihtiyaç sahiplerini sevindiren ve zor durumda kalan insanlara elini uzatan kişinin yüce Allah da dualarını kabul eder. Muhtaç durumdaki kişilere sadaka ile yardım eden kişinin inşallah sesi Arş-ı Âlâ’da duyulacak ve duaları kabul görecektir.

Sadaka vermek malın bereketini artırır, kişiyi kaza belalara karşı muhafaza eder, rahmet kapılarının açılmasını sağlayarak inşallah duaların kabulüne vesile olur.

İlginizi Çekebilir: Kısmet Duası

Duanın Yatsı Namazından Sonra Okunması

Ya Vedud duası için makbul kabul edilen zaman “yatsı namazı sonrası ile gece yarısı arasında kalan zaman dilimi”dir. Müminlerin bu vakitte sessiz bir yere geçerek dua etmeleri tavsiye edilmektedir. Dua için makbul kabul edilen bir diğer zaman dilimi ise “sabah namazı ile gün doğumu arasındaki vakit”tir.

Burada ifade edilen iki makbul zaman büyük alimlerin tavsiyesi niteliğindedir. Unutulmamalıdır ki İslam dininde müminler diledikleri her vakit yüce Allah’a el açarak dua edebilirler. Ancak büyük alimlerin tavsiyelerine uyarak makbul zamanlarda dua etmenin de daha faziletli olacağını ifade etmek gerekir.

Ya Vedud Duası 3, 7 ve 12 Gün Boyunca Okunabilir

Ya Vedud duası birkaç gün boyunca okunması tavsiye edilen bir duadır. Kaynaklarda bu duanın 3, 7 ve 12 gün boyunca okunması yönünde bilgiler vardır.

Kadim eserler incelendiğinde duanın kaç gün okunması gerektiği ile ilgili şu tespitlere ulaşılmaktadır:

 • Hayırlı bir kısmet bulmak ve sevdiği insan ile helal dairesi içinde bir evlilik yapmayı dilemek için 3 gün okunması tavsiye edilmektedir.
 • Eşler arasındaki muhabbetin artmasını dilemek için 7 gün boyunca okunması önerilmiştir.
 • Ciddi ailevi sorunların çözülerek mutlu bir aileye kavuşmak için 12 gün boyunca okunması tavsiye edilmiştir.

Bazı alimler ya Vedud duasını istekler hasıl oluncaya yani kişi murat ettiği şeye kavuşuncaya kadar okumak gerektiğini ifade etmektedir. Zira dua okurken aceleci olmamak ve sabırlı davranarak duaya devam etmek duaya olan icabetin artmasını sağlamaktadır.

Ya Vedud Duasının Sözleri

Ya Vedud duası şu bölümlerden oluşur:

 • Besmeleyi Şerif
 • Duanın niyet bölümü
 • Ya Vedud duasının sözleri
 • Duha suresinin tamamı

Duanın niyet bölümünde kişi dilek ya da hacetini kendi sözcükleri ile birkaç kısa cümle halinde ifade edecektir. Eğer kişi murat ettiği şeyi kelimelere dökmekte zorlanıyorsa “Allah’ım Sen dilimizle söylediklerimizi de kalbimizde taşıdıklarımızı da bilirsin. Hiçbir şey sana gizli değildir. Sen Azim ve Kadir olansın. İçimdeki muradın gerçekleşmesini kabul eyle.” diyerek de duasının niyetini yapabilir.

Bazı büyük alimler kişinin niyetlerini içinden geçirmesinin de yeterli olduğunu ifade etmişlerdir. Çünkü yüce Allah görünen ve görünmeyen her şeyden haberdardır. O, kullarının söylediklerini de içlerinden geçirdiklerini de bilir.

Duanın niyet kısmı bittikten sonra kişi Ya Vedud duasının sözlerini 3 defa peş peşe okuyacaktır. Ardından Duha suresini 1 defa okuyarak duasını bitirecektir.

Buna göre ya Vedud duasının sözleri şöyle olacaktır:

Bismillahirrahmanirrahim

(Duanın niyet bölümü bu kısımda okunacak veya kişi niyetini içinden geçirecektir.)

Ya Vedud, Ya Vedud, Ya zelarşil mecid! Ya Mübdi, Ya mu’id. Ya fe’aalün lima yürid. Es’elüke bi nuri vechikellezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi kudretikelleti kadderte biha halkake ve bi rahmetikelleti vesiat külle şey’in. La ilahe illa ente. Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! (3 defa peş peşe okunacaktır.)

Vedduha. Velleyli iza seca. Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala. Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula. Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda. Elem yecidke yetiymen feava. Ve vecedeke dallen feheda. Ve vecedeke ‘ailen feağna. Femmel yetiyme fela takher. Ve emmessaile fela tenher. Ve emma binı’meti rabbike fehaddis. (amin) (1 defa okunacaktır)

Ya Vedud duasının Türkçe Meali

“Ey Vedûd, Ey Vedûd, Ey yüce Arşın Sahibi! Ey kâinatı hiçten ve benzersiz bir şekilde yaratıp bin bir isminin tecellileriyle emsalsiz bir şekilde süsleyen Mübdi’! Ey varlıkları ölümünden sonra yeniden inşa edip dirilten Muîd! Ey dilediği her şeyi yapan! Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nûru hürmetine; yarattığın bütün varlıklara hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kaplayan rahmetin hürmetine istiyorum. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Ey kendisinden yardım isteyene yardım eden! Bana yardım et. Ey güç durumda olanlara yardım eden ve ummadıkları yerlerden ihtiyaçlarını ellerine veren Muğîs! Bana yardım et!”

Duha suresinin Türkçe meali

Kuşluk vaktine andolsun. Karanlığı çöktüğü vakit geceye andolsun ki, Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da. Muhakkak ki âhiret senin için dünyadan daha hayırlıdır. Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın. Seni yetim bulup da barındırmadı mı? Seni yolunu kaybetmiş olarak bulup da yola iletmedi mi? Seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi? Öyleyse sakın yetimi ezme! Sakın isteyeni azarlama! Rabbinin nimetine gelince; işte onu anlat.

Ya Vedud Duasını Okuyacak Müminlerin Dikkat Etmeleri Gereken 3 Önemli Husus

Ya Vedud duasını okuyan kişiler bu konuda ketum davranmalı yani başka insanlara dua ettiklerine dair bilgi vermemelidir. Zira bu dua özel hayatla alakalı bir niyazdır. Bu tarz duaların okunduğunu ulu orta söylemek doğru değildir.

Duanın sözlerini ezberlemekte zorlanan müminler duayı yazılı bir metin üzerinden de okuyabilir.

Ya Vedud duasını okuyarak dileklerinin gerçekleşmesini isteyen müminler duanın kabulü açısından en önemli hususun içten duygularla dua etmek olduğunu unutmamalıdır. Bir kişinin bütün kalbiyle yüce Rabbine dua etmesi duanın kabul görmesinde en belirleyici faktördür. Tabii takdir her zaman yüce Allah’ındır. Kulları için en hayırlı olanı yüce Allah bilir ve ondan gelen her şeye bilinçli müminler rıza gösterir.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

 

İlginizi Çekebilir: Zayıflamak İçin Dua

4 yorum

 1. Merhaba nolur banada yardım edin düğünüme 20kala 8sene sevdiğim 1sene nişanlı kaldığım insandan ayrıldım çok acı çekiyorum nolur bana dönmesi için yardım edin

 2. merhaba hocam.3 ay oldu sevgilimden ayrılalı. ben ona sorulmiyacak soru sormuştum. ve onu unutamamış. ve biz uyumlu değiliz dedi bitirdi. ama ben onu çok seviyorum, mutlu etmek için elimden geleni yapmaya hazırım. benim burda ne yapmam gerek

 3. Hocam selamun aleykum YA vedud duasini hayirli bir is icin usulunce okudum ama olmadi aramiz acildi yani bir yabanci gibiyiz ve baskasiyla mutlu sizce yanlis mi yaptim yoksa hayirlisi boylemidir. Tabi ben duama devam ediyorum.simdiden tesekkurler 😉

 4. Hayırlı ramazanlar benim bir sevdiğim varm ailemden saklamadım söyledim ama babam vermiyor ondan vazgeçmem içinde defalarca bana büyü yaptırmış çok kötü günler geceler geçirdim benim neler yapmam lazım . Allah rızası için yardımcı olun sürekli dualar okuyorum bi hocam yardımcı oldu üzerinde büyü yok okuyarak bozmuşsun dedi Allahın izni ile kimse zarar veremez dedi ama ruhum daralıyor. Ve bu sevdiğim benim için çok çabaladı hala bekliyoruz .

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*