Zayıflamak İçin Duayı Her Yemekten Önce Okuyun, Şifa Bulun!

Zayıflamak İçin Duanın Sözleri, Okunma Adabı ve Büyük Alimlerden Önemli Tavsiyeler

Fazla kilolardan ötürü sağlığını kaybetme riski ile karşı karşıya gelmek ve mutsuz olmak çağımızın en yaygın sıkıntılarından biri haline gelmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi ne yazık ki İslam camiasında da fazla kilolardan şikâyet eden insanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

 • İşte bu itibarla müminlerin zayıflamak için çaba göstermesi ve zayıflama duası gibi niyazlar ile hayırlı neticeler elde etmeye çalışması büyük önem arz etmektedir.

Bu yazımızda zayıflamak için duanın sözlerini ve Türkçe mealini sizlerle paylaşacağız. Daha sonra ise zayıflamak için dua okuyacak kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli noktalara değineceğiz.

Ancak öncesinde büyük alimlerin Hz Muhammed’in örnek yaşamını göz önünde bulundurarak yaptıkları önemli tavsiyelere yer vermenin doğru olacağı kanaatindeyiz.

İşte zayıflama duası ile ilgili bilinmesi gereken tüm önemli hususlar:

Zayıflama duası okuyacak müminlere büyük alimlerden önemli tavsiyeler

Zayıflama duası yüzyıllardır bilinmesine rağmen Müslümanlar arasında okunmasına çok fazla ihtiyaç duyulmayan bir niyaz olmuştur. Çünkü İslam tarihi boyunca müminlerin fazla kilolardan şikayetçi oldukları dönemler çok azdır. Ancak son 50 yıldır şişmanlık problemi Müslümanları da ciddi biçimde etkilemeye başlamıştır. Bu sıkıntının giderilmesi konusunda büyük alimler Hz Muhammed’in yaşamını ve görüşlerini de esas alarak şu tavsiyelerde bulunmuşlardır:

 • Yemeğe başlarken mutlaka besmele çekilmelidir. Besmelenin önemi hakkında Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Biriniz yemek yerken: ‘Bismillah’ desin; başta söylemeyi unutursa hatırladığı an söylesin. (Yemeğin) ‘Başında da sonunda da Bismillah’ desin.” (Ebu Davud)
 • Yemek bittiği zaman kişi Allah’ın verdiği nimetler için şükretmeli ve yemeği hazırlayan kişilere teşekkür etmelidir.
 • Yemeklerden önce eller yıkanmalıdır. Yemeğin yenildiği yerin temiz ve tertipli olmasına da özen gösterilmelidir.
 • Yemeğinizi acele etmeden yiyin ve lokmalarınızı iyice çiğnedikten sonra yutun.
 • Mümkün mertebe az yiyerek sofradan kalkın ve Hz Muhammed’in az yemek konusundaki şu hadisi şerifini kendinize örnek alın: “Bir kişinin yiyeceği iki kişiye, iki kişinin yiyeceği dört kişiye, dört kişinin yiyeceği de sekiz kişiye yeter.” (Tirmizi)
 • Hazır gıdalardan uzak durun ve ev yemeklerini yemeye kendinizi alıştırın.
 • Sebze ağırlıklı beslenmeye gayret edin, et ve balık tüketiminin de vücudumuz için ihtiyaç olduğunu bilerek dengeli beslenmeye özen gösterin.
 • Televizyon izlerken veya bilgisayar başındayken yemek yemeyin. Çünkü insanlar gözleri sofranın dışında başka bir yerde iken farkında olmadan normalden fazla yemek yer.
 • Gazlı ve kafeinli içecekleri tüketmemeniz kilo verme sürecinde mutlaka uymanız gereken bir prensip olmalıdır.
 • Şeker, yağ ve tuz oranı yüksek gıdalardan uzak durun.
 • Yeterli miktarda su içmenin kilo vermenize yardımcı olacağını unutmayın.
 • Yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirin. Yemeklerde birkaç kaşık yoğurt yemek sindirim sistemini düzenleyerek zayıflamanıza yardımcı olur.
 • Akşam yemeğinden sonra su dışında herhangi bir şey yiyip içmeyin.
 • Hareketli bir yaşam tercih edin, her yere arabayla gitme alışkanlığını bırakın. Asansör yerine merdiven tercih edin. Kilo vermenin iki önemli koşulundan birisinin az yemek diğerinin ise hareketli bir yaşam olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

İslam alimlerinin burada ifade ettikleri tavsiyelerin bir kısmı dini nitelikli iken bir kısmı ise sağlık ile alakalıdır. Kilo vermeye niyet etmiş kişilerin bu tavsiyeleri göz önünde bulundurarak zayıflama dualarına müracaat etmesi inşallah hayırlara vesile olacaktır.

Zayıflamak için duanın sözleri nelerdir?

Zayıflamak için dua 3 ayeti kerime ile Hazreti Muhammed’in bir hadisi şerifine dayanır. Kuran ayetleri yemekten önce okunurken Peygamber Efendimizin hadisi ise yemekten sonra okunmaktadır ve şükür duası hükmündedir.

Yemekten önce sırasıyla okunan ayetler şunlardır:

 • Yunus suresinin 57. Ayeti
 • Şuara suresinin 80. Ayeti
 • Nisa suresinin 132. Ayeti

Buna göre yemekten önce okunan duanın sözleri şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya eyyühen nasü kad caetküm mev’ızatüm mir rabbiküm ve şifaül lima fis suduri ve hüdev ve rahmetül lil mü’minın.

Ve iza merıdtü fe hüve yeşfın.

Ve lillahi ma fis semavati ve ma fil ard ve kefa billahi vekıla. (amin)

Yemekten sonra okunan hadisi şerifin sözleri ise şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim

El-Hamdü lillâhillezî et‘amenî hâzat-taâme ve razakanîhi min ğayri havlin velâ kuvvetin. (Amin)

Yemekten önce ve yemekten sonra okunan niyazların Türkçe mealleri

Yunus suresi 57. ayetin Türkçe meali

Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifâ ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi.

Şuara suresi 80. ayetin Türkçe meali

“Hastalandığımda da O bana şifa verir.”

Nisa suresi 132. ayetin Türkçe meali

Göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah’ındır. Vekil olarak Allah yeter.

Şükür duası hükmünde okunan hadisi şerifin Türkçe karşılığı

“Bu yiyeceği bana yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah’a hamdolsun” (Ebû Dâvud, Tirmizî, İbni Mâce)

Zayıflamak için çaba gösteren müminler ciddi biçimde zorlanmaktadır. Çünkü zayıflama süreci kolay değildir. Bir insanın zayıflama konusunda başarıya ulaşması gerçekten de oldukça büyük emek ve irade ister. İşte bu gerçekten hareketle büyük alimler zayıflama duası okuyarak maksadına ulaşmak isteyen kişilere her akşam uyumadan önce bir defa İnşirah suresini okumalarını tavsiye etmektedir. Bu sureyi okuyan kişiler inşallah zayıflama sürecini başarıyla tamamlamak için kendilerinde kuvvet bulacaklardır.

İnşirah suresinin sözleri

Bismillahirrahmanirrahim

Elem neşrah leke sadrek. Ve vada’na ‘anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa’na leke zikreke. Feinne me’al’usri yüsren. İnne me’al’usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab. (amin)

İnşirah suresinin Türkçe meali

(Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi?

Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı?

Senin şânını yükseltmedik mi?

Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.

Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.

Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.

Ancak Rabbine yönel ve yalvar.

Zayıflamak için dua okuyan müminlerin dikkat etmeleri gereken 5 temel husus

Dua ederek zayıflama çabası gösteren müminler şu hususlara dikkat ederlerse İnşallah çok daha hayırlı olacaktır:

 1. Zayıflama duaları günde 3 defa okunacaktır. Zira her öğünden önce yukarıda sözleri verilen ayeti kerimeler okunacak, yemek bittikten sonra ise Peygamber Efendimizin hadisi şerifi ile şükredilecektir.
 2. Aşırı kilo problemi olanların vakit kaybetmeden doktor desteği almaları büyük önem taşımaktadır. Sadece birkaç kilo fazlası olan birisinin zayıflamak için çaba göstermesi ile onlarca fazla kilosu olan birisinin durumu aynı değildir. Eğer ciddi bir durum söz konusu ise tıbbi destek almak şarttır.
 3. Zayıflama sürecinde moral motivasyon son derece önemlidir. Bu itibarla kişi hiçbir zaman yılgınlığa kapılmamalı ve zayıflama dualarını ihmal etmeden okuyarak manevi dünyasını zengin kılmalıdır.
 4. Zayıflamak için duanın sözleri ayetlere ve hadislere dayandığı için kişinin abdest alarak duayı okuması büyük önem arz etmektedir. Ancak dua öncesinde abdest almanın zorunlu bir ön koşul olmadığını da ifade etmek gerekir. 
 5. Zayıflama duasının sözlerini ezberlemekte zorlanan müminler yazılı bir metin üzerinden de dualarını okuyabilirler.

İfade ettiğimiz bu 5 önemli hususun dışında duaların kabulünde en önemli şartın samimi duygularla el açmak olduğu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Kişi inanarak ve bütün kalbiyle dua ederse inşallah murat ettiği şeye kavuşacaktır. Tabi unutulmamalıdır ki takdir yetkisi yalnız ve ancak yüce Allah’ındır. O, her ne isterse ancak öyle olur. Onun taktir ettiğinden başka bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değildir.

İşte Kenzül Dua Kitabı'nın mucizevi etkisini kanıtlayan birbirinden garip okuyucu yorumları! Bu yorumlar sizi de hayrete düşürecek, şimdiye kadar herkes hayretler içerisinde kaldı ve mucizeye tanık oldu.

Bu mucizevi duaları taşıyan Kenzül Dua Kitabı'na ulaşabilmek için şuraya tıklayın lütfen. (Tıklayıp kitabın indirme sayfasına gidin.)

İşte o mucizevi yorumlar:

Buna benzer birbirinden garip yorumları okumak için kitabın tanıtım sayfasına bakın.

 

Dilerseniz Barışma Duası ve Kenzül Arş Duası başlıklı yazılarımızı da okuyabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*